Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu 1,4 Milyar Dolar Azaldı

TCMB, Şubat sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunun hangi seviyede olduğunu gösteren verileri açıkladı.
Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu 1,4 Milyar Dolar Azaldı
Son Güncelleme: 

Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre Şubat 2023 döneminde özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2022 yıl sonuna kıyasla 1,4 milyar  dolar azalarak, 158,0 milyar dolar kaydedildi.

Uzun vadeli kredi borcu 1,7 milyar dolar azalarak 149,3 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu 271 milyon dolar artarak 8,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 719 milyon dolar azalırken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar 586 milyon dolar düşüşle 13,3 milyar dolara geriledi.

Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 39 milyon dolar, tahvil stoku 469 milyon dolar azaldı. Tahvil stoku bu düşüşle beraber 1,9 milyar dolara geriledi.

Şubat sonu itibarıyla finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 189 milyon dolar artış gösterdi. Bankaların kısa vadeli kredi biçimindeki borçlanmaları ise 188 milyon dolar azaldı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Uzun Vadeli Borcun Yüzde 61,3’ü Dolarda

Ozel Sektor Kredi Borcu Azaldi
Kaynak: TCMB

149,3 milyar dolar olan uzun vadeli kredi borcunun yüzde 61,3’ünü ABD doları, yüzde 34,7’sini Euro, yüzde 1,9’unu Türk lirası ve yüzde 2,1’ini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

8,7 milyar dolarlık kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 33,6’sı ABD dolarından, yüzde 37,8’i Euro’dan, yüzde 23,3’ü Türk lirasından ve yüzde 5,3’ü diğer döviz cinslerinden meydana geldi.

Uzun vadeli kredi borcunun yüzde 34,5’i finansal, yüzde 65,5’i finansal olmayan kuruluşlara ait. Kısa vadelide ise yüzde 73,9’u finansal, yüzde 26,1’i finansal olmayan kuruluşların borçlarından oluşuyor.

Şubat sonu itibarıyla kalan vadeye göre bakıldığından, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 40,7 milyar dolar olarak hesaplandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu