Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özel Okulların Depremzedeler için Burslu Kontenjanı Büyüyor

Özel okul dernek ve platformlarının başlattığı kampanya çerçevesinde öğrenciler için ücretsiz kontenjan sayısı giderek artıyor. Detaylar haberde;
Özel Okulların Depremzedeler için Burslu Kontenjanı Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Özel okul dernek ve platformlarının Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen bölgelerdeki öğrencileri ikinci dönem burslu okutma kampanyası giderek büyüyor. Açılan ücretsiz kontenjanlardaki son durum paylaşıldı.

Depremden etkilenen illerdeki öğrencileri eğitim sezonunun ikinci döneminde burslu okutma kampanyasında, 68 ilden 2 bini aşkın okulun başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Yapılan başvurularla birlikte 20 binden fazla öğrenci için ücretsiz kontenjan tahsis edildiği belirtildi.

Özel Okul Sektörünü Temsil Eden Dernekler Bir Araya Geldi

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), Özel Öğretim Derneği (ÖZDER), Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR), Ankara Eğitim Platformu ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) konuyla ilgili ortak açıklamada bulunmuştu.

Açıklamada, depremlerin etki gösterdiği bölgelerden göç eden öğrencilerin, ikinci dönem boyunca özel okullarda tam burslu olarak okutulacağı ifade edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Bu duyuru kapsamında, kampanyaya destek olan tüm özel okullar, misafir öğrenci kontenjanlarını misafirogrenci.org internet sitesi üzerinden ilan etmeye devam ediyor.

Misafir Öğrenci Sistemi Nedir?

Misafir Öğrenci Sistemi, 10 ilde yaşanan iki ayrı depremden etkilenen öğrencilerin, 2022-2023 eğitim yılının ikinci döneminde tam burslu (eğitim, yemek, kitap) olarak öğrenim görebilmelerini sağlamak için oluşturuldu. Sistem, katılım gösteren özel okulların ve misafir öğrenci kontenjanlarının ilan edilmesine olanak sağlamakta.

Misafir öğrenci kontenjanlarıyla ilgili olarak doğrudan ilgili okulla iletişime geçilebilmekte.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TOZOK1951

20 Bin Öğrenci Kontenjanı Açıldı

TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Başkan Yardımcısı Mirkan Aydın, kampanyaya dair açıklamasında, misafir öğrenci uygulamasının, depremin dördüncü gününde hazır hale getirildiğini kaydetti.

Aydın, kampanyanın başlatıldığı günden bugüne kadar olan zaman dilimi içinde 68 ilden 2 bini aşkın okulun, 20 binden fazla öğrenci için ücretsiz kontenjan tahsis ettiğini bildirdi. Bu kapsamda alınan öğrencilerin eğitim, yemek, kitap ve kırtasiye giderlerinin kurumlar tarafından karşılanacağının altını çizdi.

Velilerin desteği ile evlerde, yazlıklarda ya da otellerde barınma imkanı olmayan ailelere destek verileceğini de söyleyen Aydın, önceliğin evini, gelirini ve yüz yüze eğitim imkanını tamamen kaybetmiş ailelere verileceğini ifade etti.

Proje koordinatörü Gökhan Ünlüer ve ekibinin çok sıkı bir çalışma temposuyla, adeta durmaksızın sistemi sürekli geliştirdiğini ve birkaç gün içerisinde çok daha yüksek kontenjan sayılarına ulaşılmasının hedeflendiğini kaydetti.

“Proje kapsamında, dönem sonuna kadar verilecek bu desteğin uzun vadeli hale gelmesi adına da çalışmalar yürütüyoruz” diyen Aydın, özel öğretim kursları ve özel eğitim kurumlarının da birkaç gün içerisinde sisteme dahil olacağını, böylelikle depremzedelere verilecek katkının daha da artacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.