Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özel Okullar İflas Bayrağını Çekmeye Hazır

Yüksek enflasyon eğitim sektörünü tehdit etmeye devam ediyor. ÖZDEBİR Başkanı, yıl içinde en az 3 bin özel okulun kapanacağı beklentisini paylaştı.
Özel Okullar İflas Bayrağını Çekmeye Hazır
HABER GİRİŞ

Zam haberlerine konu olan özel okullardaki krize dönüşen maliyet artışları öğrenci sayısında düşüşe yol açtı. Okula başlama maliyetlerinin ortalama yıllık yüzde 126 artmasıyla iflasın eşiğine gelen özel okulların sayısında azalma bekleyen uzmanlar, velilerin özel okullara ilgisinin düştüğüne işaret etti.

Sözcü’ye konuşan Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, sene içerisinde en az 3 bin okulun kapanmasını beklediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığınca yüzde 65 olan tavan zam oranının özel okulların girdi maliyetlerine yetmediğini belirterek, “Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok. …Türkiye’de 10 bin civarında özel okul var. Bunların sayısı büyükşehirler dahil 20’yi geçmez” diye konuştu.

Öğretmenlerin Maaşı Düşüyor

Özel okulların cirolarından personel giderlerine ayırdığı payın yüzde 35 bandından yüzde 85’e çıktığını söyleyen Atalay, buna rağmen öğretmen maaşlarının düşüş yaşadığını ifade etti.

Daha önceki süreçlerde özel okullarda çalışan öğretmenlerin kamuya nazaran 3 katı maaş aldığını hatırlatarak, “Şimdi biz devlet okullarındaki öğretmenlerin aldığı maaşı bile ödeyemiyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.