Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ozan Bingöl Akaryakıt Zamlarının Arka Planını Açıkladı

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, kemer sıkma politikasının kendini gösterdiği akaryakıt piyasasında vergi artışlarının amacına dikkat çekti.
Ozan Bingöl Akaryakıt Zamlarının Arka Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Sandıkların kapanmasıyla başlayan zam yağmurundan en çok etkilenen akaryakıt fiyatları oldu. Daha önce yaptığı açıklamalarda ekonomide faturanın vergi ve cezalarla vatandaşa kesileceği uyarısını yapan vergi uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında akaryakıt zamlarını değerlendirdi.

2 yıl önce litresi 7 lira 33 kuruş olan motorinden 1 lira 95 kuruşluk katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) alındığını hatırlatarak, 2021 yılında 45 litrelik bir depo motorin için 87,75 lira vergi ödendiğini söyledi.

Bugün ise 45 litrelik bir depo motorin için 621 lira ödendiğine dikkat çekerek şöyle yazdı:

“Tarih 13 Eylül 2023 Ankara merkezde motorinin litre satış fiyatı 40,54 TL. Bunun 13,80 lirası ÖTV ve KDV. Bugün 45 litrelik bir depo motorin için 621 TL vergi ödeniyor! Ödenen vergi miktarındaki iki yıllık artış 7 kat, yani yüzde 700!”


Vatandaşların vergi yükü altında ezilmesine rağmen tepkisiz kaldığına dikkat çeken Bingöl, bu durumun ise dolaylı vergilerden kaynaklandığını şöyle anlattı:

“Ama bizler ek MTV’ye gösterdiğimiz tepkinin yarısını bile yılda üç ek MTV kadar daha fazla akaryakıt vergisi ödemeye göstermiyoruz. Çünkü dolaylı vergilerde verginin ödeyicisi ile mükellefi ayrışır ve bu ayrışma nedeniyle verginin psikolojik baskısı daha az hissedilir, vatandaşın tepkisi düşük olur ve toplumda da vergi bilincinin gelişmesine engeldir.”

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyondan beslenen hükümetlerin vergileri çok sevdiği yorumunu yapan Bingöl, “Ülkeyi yönetenler başta bu nedenle olmak üzere hem kolay ve zahmetsiz olması nedeniyle hem hızlı tahsilat nedeniyle hem de enflasyonist ortamlarda gelirlerinin artması nedeniyle dolaylı vergileri çok severler. Bizler daha çok vergi öderiz, onlar daha çok harcama yaparlar” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.