Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oyun Devi NetEase Hisselerinde Keskin Düşüş!

Çin oyun devi NetEase, yeni video oyununun piyasaya sürülmesindeki gecikmeyi açıklamasıyla sert düşüş yaşadı. İşte detaylar...
Oyun Devi NetEase Hisselerinde Keskin Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya borsaları haftanın açılış gününde gerileme kaydederken, hisse senetleri ağırlıklı olarak negatif görünüme bürünmüş durumda.

NetEase Hisseleri Gecikme Sonrasında Yüzde 7 Düştü

Oyun devi NetEase’nin, Diablo Immortal’ın Çin’de piyasaya sürülmesini geciktireceğini açıklamasının ardından Netease hisseleri, Hong Kong borsasında yüzde 7’den fazla düşüş yaşadı.

Çinli oyun devi, heyecanla beklenen oyunun 23 Haziran’daki orijinal sürümünün çıkışını erteleyeceğini söylerken yeni bir lansman tarihi vermedi.

Gecikme, oyunun resmi internet sitesinden yapılan bir açıklamaya göre; geliştirme ekibinin daha geniş bir cihaz yelpazesi ile ağ ve performans optimizasyonları için destek de dahil olmak üzere bazı ayarlamalar yapmasından kaynaklı gerçekleşiyor.

NetEase ve Activision Blizzard, oyunun gecikmesi hakkında daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Çin’de Oyun Sektörü Hassas Bir Zamandan Geçiyor

NetEase ve Blizzard’ın bu hamlesi, düzenleyicilerin onaylarının aylarca dondurulması durumundan henüz yeni çıkan Çin oyun endüstrisi için hassas bir zamanda geliyor. Sektör, Çin’in yerli teknoloji şirketlerine yönelik daha kapsamlı düzenleme çalışmalarının bir parçası olarak bir süredir yoğun bir incelemeyle karşı karşıya.

Hatta Çin’in Twitter benzeri mikroblog sitesi Weibo’da, Diablo Immortal’ın resmi hesabının “ilgili yasaları ve düzenlemeleri ihlal ettiği” gerekçesiyle paylaşımda bulunması yasaklanırken hesabın hangi kuralları çiğnediği tam olarak netliğe kavuşmuş değil.

Microsoft’un satın almayı planladığı şirket olan NetEase ve Activision Blizzard tarafından ortaklaşa geliştirilen bir mobil ve PC oyunu olan Diablo Immortal, Blizzard’ın en popüler serilerinden birisi, Çin ise dünyanın en büyük oyun pazarlarından biri olarak biliniyor.

Söz konusu gecikme, yılın ilk çeyreğinde gelir artışında yavaşlama gören NetEase için kısa vadede olumsuz bir tablo ortaya koyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.