Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oyak Yatırım İki Enerji Şirketi için Hedef Fiyatı Korudu

Oyak Yatırım tarafından yayımlanan raporda iki enerji şirketi için hedef fiyat açıklandı. Detaylar haberde...
Oyak Yatırım İki Enerji Şirketi için Hedef Fiyatı Korudu
HABER GİRİŞ

Oyak Yatırım, bugün Strateji ve Hisse Önerileri raporunu yayımladı. Raporda birçok başlığa yer verilirken, sektörler ve şirketleri bu kapsamda değerlendirildi.

Petrol-Gaz sektörünü ele alan Oyak Yatırım, raporunda OPEC+ düşük ham petrol üretimi ve özellikle geçen yıl 3’üncü çeyrekte global çapta rekor petrol talebinin petrol fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığını kaydetti.

Yaz döneminin aşırı sıcak geçmesinin rafineri üretimi üzerinde olumsuz etki yarattığı, bunun düşük stok ortamını ve Uzak Doğu’daki güçlü talep marjlarını oldukça desteklediği bildirildi.

Bu yıl marjlarda beklenen normalleşme ve bakım çalışmalarının etkisiyle TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TUPRS) için 137 TL on iki aylık hedef fiyatı ve endekste paralel getiri tavsiyesini korudukları belirtildi.

Merkez bankalarının izlediği sıkılaştırıcı para politikalarını ekonomik aktivitede yavaşlamaya neden olduğu aktarıldı. Bunun ticaret hacmini aşağıya çektiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki dönemde sıkılaştırıcı para politikalarındaki muhtemel gevşeme adımları ve deprem bölgesinde yapılacak yatırımların talepteki toparlanma açısından pozitif gelişmeler olacağı aktarıldı.

TÜPRAŞ’ın yanında Petkim Petrokimya Holding A.Ş’ye (PETKM) yönelik değerlendirme yapıldı. STAR Rafinerisi’nde elde edilen yüzde 12 pay sahipliğinin operasyonel ve stratejik anlamda katkı sağlayacağı aktarıldı. Petkim’in 2024 yılında 77.815 milyon TL ciro ve 6.355 milyon TL net kar açıklayacağı öngörüldü.

Söz konusu raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Petkim için ‘Endekse Paralel Getiri’ tavsiyemizi ve 25,87 TL olan on iki aylık hedef fiyatımızı koruyoruz.”

TUPRS hisseleri günün kapanışını 143,2 TL’den, PETKM hisseleri ise 20,68 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın