Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OYAK Çimento’dan Birleşme Açıklaması: Süreç Tamamlandı

OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar ile OYAK Denizli Çimento ile birleşmenin tamamlandığını açıkladı.
OYAK Çimento’dan Birleşme Açıklaması: Süreç Tamamlandı
HABER GİRİŞ

OYAK Çimento tarafından Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıdan birleşme kararı çıktı. Şirketten yapılan açıklamada, “OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda, tüm aktif ve pasifi ile devir alınan OYAK Denizli Çimento Anonim Şirketi, OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş. ile birleşti.” ifadelerine yer verildi.

2020 yılının Mayıs ayında beş halka açık şirket ve Aralık ayında ise beton operasyonlarının birleştirildiği hatırlatılan açıklamada, 2023 yılının Aralık ayında gerçekleşen bu birleşme ile birlikte tüm çimento-beton operasyonlarının tek çatı altında toplandığı belirtildi.

Birleşmenin ardından OYAK Çimento Fabrikaları AŞ’nin özsermayesi 86 milyon 784 bin 965 TL artışa, 1 milyar 159 milyon 793 bin 441 TL’den 1 milyar 246 milyon 578 bin 406 TL’ye yükselmiş oldu.

Birleşme kapsamında yedi entegre fabrika, iki öğütme tesisi ve tüm yurda yayılmış 52 beton santrali ile yedi coğrafi bölgede satış gerçekleştiren Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri OYAK Çimento, Türkiye’de “Net-Zero” taahhüdünü veren ilk çimento şirketi olarak biliniyor.

Şirket son beş yılda önemli atılımlar gerçekleştirdi. Bu atılımlar ile enerji maliyetlerinin düşürülmesi, atık ısıdan geri kazanım tesisleri yapmak ve daha çevreci üniteler kurulması gibi adımlar atıldı.

GCM Yatırım Banner

Şirketin hisseleri bu hafta yüzde 3’e yakın yükseliş kaydetti. Borsada hafta kapanışında OYAKC hisseleri 57,5 TL seviyesinden işlem görüyordu. En yüksek seviye ise Eylül 2023’te 88,9 TL ile görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın