Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotivde Stokçuluk 6,6 Milyon Liraya Patladı

Yıl içinde fahiş fiyat uygulamalarına yönelik denetimlerini artıran Ticaret Bakanlığı, gıda ve otomotiv sektörlerinde kestiği cezayı duyurdu.
Otomotivde Stokçuluk 6,6 Milyon Liraya Patladı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyona karşı bir mücadeleyi da haksız fiyat uygulamalarının önüne geçerek vermeye çalışan ekonomi yönetimi cezalarını artırmaya devam ediyor. 34’üncü toplantısını gerçekleştiren
Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, aldığı son kararlarda fahiş fiyat uygulamaları ve stokçuluk yapanlara 24,3 milyon liralık idari para cezası uyguladı.

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kurul tarafından 309 işletmenin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığının tespit edildiği kaydedildi. Bu kapsamda işletmelere toplamda 24.345.066 TL idari para cezası uygulandığı açıklandı.

Açıklamada, cezaya tâbi olan işletmeler arasında, ekmek tarifesine aykırı olacak şekilde satış yapanların ülke genelinde gerçekleştirilen denetimlere takıldığı bildirildi.

Tarife dışında ekmek satışı yapan 283 işletmeye uygulanan idari para cezasının 9.374.941 TL olduğu belirtildi.

İşletmeler arasında sebze ve meyve satışlarında fahiş fiyat artışına giden 24 hal içi tüccar için ise 8.282.225 TL’lik yaptırım olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelerin otomotiv piyasasında yer aldığı ve 2 işletmeye toplamda 6.687.900 TL idari para cezası kesildiği duyuruldu.

Açıklamada, “Bakanlık olarak söz konusu eylemleri gerçekleştirenler hakkında gerekli idari tedbirleri uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın