Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotivde Matrah Eşitsizliği Dengeleri Altüst Etti

Doğrudan ve dolaylı vergiler otomobil pazarında eşitsizliğe neden oldukça tüketicilerin satın alma tercihleri ÖTV matrağına göre şekillendi. Detaylar haberde;
Otomotivde Matrah Eşitsizliği Dengeleri Altüst Etti
HABER GİRİŞ

Yüksek vergiler ve kur farkı Türkiye’de her sektörü dünya geneliyle kıyaslandığında daha da pahalı hale getirirken, otomotiv sektöründeki durum dengesizlikleri beraberinde getirdi. Sektör temsilcileri yılın ikinci çeyreğinde sektörde iştahın kapalı olacağı beklentisindeyken, araçların vergi dilimleri alıcı tarafını zorlamaya devam ediyor.

Yurt içi pazarda artık bütün otomobillerin vergi diliminin yüzde 80’den başlıyor oluşu en pahalı aracın da aynı vergiye tâbi olması anlamına geliyor.

Tüketiciler 1 milyonluk araç için 3 milyonluk otomobil ile aynı vergi matrahını ödüyor. İşin içine kur farkından kaynaklanan fiyat artışları da eklendiğinde çoğu tüketici için sıfır araç hayal bile olamıyor.

Hal böyle olduğundan Türkiye’de otomobil tercihleri mümkün oldukça vergi dilimine göre şekillendi. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre son 8 yılda vergi dilimi düşük olan A, B ve C segmentindeki araçların toplam pazardan aldığı pay yüzde 81,5 oranından yüzde 88,6’ya yükseldi.

Karar’dan Ali Yıldırım’ın haberine göre otomotiv pazarı büyüdükçe segment küçülüyor. Buna göre 2024’ün ilk çeyreğinde C segmentinde yer alan otomobiller yüzde 57,3 ile en büyük pastayı oluştururken, B segmenti yüzde 30,8 paya sahip oldu. Vergi dilimleri daha yüksek seyreden D, E ve F segmentindeki pay ise yüzde 11,4’lük kısmı oluşturdu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.