Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotivde İhracat ve Üretim Hedefleri Artırıldı

OSD verilerine göre yılın ilk üç ayında otomotiv sektöründe üretim, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarken, yıl sonu beklentileri yülseldi.
Otomotivde İhracat ve Üretim Hedefleri Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Mart ayı sonuçlarını açıkladı. 2023 yılı Ocak-Mart döneminde, otomotiv sektöründe toplam üretim yıllık bazda yüzde 21, otomobil üretimi yüzde 34 oranında artış gösterdi. Bu artış oranlarıyla beraber toplam üretim 366 bin 597 adet, otomobil üretimi ise 222 bin 51 adet gerçekleşti.

Yılın ilk üç ayında toplam pazar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 oranında artış göstererek 247.904 adede yükseldi. Aynı dönemde otomobil pazarı yüzde 50 artışla 175.421 oldu. Ticari araç grubunda yıllık üretim artışı yüzde 6, ağır ticari araç grubunda yüzde 19, hafif ticari araç grubunda yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 13, otomobil ihracatı yüzde 26 oranında arttı. Sektörün toplam ihracatı 253.828 olurken bunun içerisinde otomobilin sayısı 156.763 olarak açıklandı.

Ocak-Mart döneminde otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 17, Euro bazında yüzde 22 artarken toplam ihracatın değeri 8,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil ihracatı yüzde 24 artışla 2,6 milyar dolar oldu. Euro bazında ise yüzde 29 artış ile 2.4 milyar Euro seviyesi açıklandı.

Ticari Araç Üretiminde Avrupa’da Birinciyiz

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: OSD

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, veri sonrası yaptığı açıklamada yeni hedeflerden bahsetti. İlk üç aylık rakamların iyi olmasının da etkisiyle hedeflerini artırdıklarını söyleyen Eroldu, “Avrupa’da yüzde 9’luk, dünyada da yüzde 6’lik artış beklentisi varken, biz Türkiye’de de hem ihracatın hem de üretimin yaklaşık yüzde 10 artmasını bekliyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

OSD üyeleri olarak deprem felaketi yaşanan bölgelere çok fazla araç ve 200 kişinin üzerinde kurtarma ekibi ile yardım malzemesi yolladıklarını açıkladı.

Deprem bölgesinde yaşanan en büyük sorunlardan birinin de kayıp araç anahtarları olduğunu, bu nedenle ilk hafta çok yoğun şekilde bölgeye anahtar taşıdıklarını aktardı.

Otomotiv sanayinin yılın ilk çeyreğini olumlu kapattığını, kapasite kullanımının yüzde 63’ten yüzde 74’e çıktığını,  hem ihracatın hem de üretimin yaklaşık yüzde 10 artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Türk otomotiv sanayisinin yalnızca Türkiye için önemli olmadığını, aynı zamanda dünya üzerinde de çok önemli bir üretim ülkesi olduğumuzu, otomobil üretiminde Avrupa’da altıncı, ticari araçta birinci, toplamda ise dördüncü ülke olduğumuzun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın