Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektöründe Seçim Öncesi O Beklenti İyice Yükseldi!

Mais A.Ş. Genel Müdürü Berk Çağdaş, katıldığı programda yaptığı açıklamada seçim öncesinde sektördeki talebin öne çekildiğine dikkat çekti. Detaylar haberde;
Otomotiv Sektöründe Seçim Öncesi O Beklenti İyice Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Mais A.Ş. Genel Müdürü Berk Çağdaş, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Türkiye yerel seçimleri yaklaşırken otomotiv sektöründeki son durumu değerlendirdi. Yakın gelecek için oluşan sektör beklentilerinin yanı sıra yıl boyunca oluşabilecek tabloya dair fikirlerini bildirdi.

Vatandaşların ve kurumların, seçim sonrası dönemde piyasaların daha fazla sıkılaştırılabileceği düşüncesinde olmasının kısa vadede satış rakamlarına olumlu yansımalarının görüldüğünü belirtti.

Yılın İlk 3 Ayı için Zirve Beklentisi

Konuk olduğu Otomotiv Zirvesi programında açıklamalarda bulunan Çağdaş, 2024 yılının, seçim öncesi ve seçim sonrası olmak üzere iki döneme ayrıldığına değindi. Otomotiv sektörünün satıcıları olarak yılın ilk üç aylık döneminde yüksek bir satış trendi yakalanacağına inandıklarını ifade etti.

Normal şartlarda Ocak ve Şubat aylarının sektörde satışların az olduğu bir dönem olarak bilindiğini söylerken bunun nedenlerinden bahsetti.

Bu ayların çoğunlukla model yılı dönüşümünün olduğu, yeni model yılı araçlarının satılmaya başlandığı, onların üretimi tamamlanırken eski model yılı araçlarının bunları kompanse etmeye çalıştığı ve dolayısıyla satışların az olmasının beklendiği bir dönem olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Aylık satış bazında bakıldığında 40 ila 45 bin civarındaki rakamların, söz konusu bu iki ay için en yüksek seviyede görülen adetler olduğu bilgisini verirken geçen Ocak ayında satışların 75 bin adede çıkmasına dikkat çekti.

Aylık Satış Hedefi 100 Bine Yükseldi

Beklentilerin şu an için aylık satışın 100 bini geçeceği yönüne evrildiğini belirten Çağdaş, bunun seçim öncesine özel bir bir eğilim olduğunun altını çizdi.

İnsanların ve kurumların “seçim sonrası dönemde piyasalar daha fazla sıkılaştırılabilir” düşüncesiyle hızlı bir şekilde alım yaptıklarını söyleyen isim, buna bağlı olarak bu yılın ilk üç ayında satışların yüksek seviyelerde seyredeceğini kaydetti.

Açıklamasının devamında, yılın geri kalan dokuz aylık döneminde ise daha stabil satışların görülmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.