Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektörü Kasım’da Tarihi İhracat Rakamını Gördü

OİB tarafından bugün Türkiye'nin otomotiv endüstrisinin Kasım ayı raporu açıklandı. Rapora göre toplam 3 milyar 172 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İşte detaylar;
Otomotiv Sektörü Kasım’da Tarihi İhracat Rakamını Gördü
HABER GİRİŞ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından bugün Türkiye’nin Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. Rapora göre Kasım ayında Türkiye’nin otomotiv endüstrisi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10,4 artışla 3 milyar 172 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Otomotiv endüstrisinin Ocak-Kasım dönemi ihracatının ise yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştığına işaret edildi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Otomotiv endüstrisini bugüne kadarki en yüksek Kasım ayı ihracatına imza attığına dikkat çeken Baran, şöyle konuştu;

“Bu rakam aynı zamanda Mart 2023 dönemindeki 3,3 milyar doların ardından tarihte aylık bazda ulaşılan ikinci en yüksek rakam oldu. Kasımda binek otomobiller, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli arttı.”

11 Aylık Dönemde Yaklaşık 32 Milyar Dolarlık İhracat Yapıldı

Ocak-Kasım döneminde 11 aylık ihracatın yüzde 14 artışla 31 milyar 831 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Aralık’ta da ihracat odaklı ellerinden gelenin en iyisini yaparak 2023 yılını yeniden lider sektör olarak kapatacaklarını öngördü.

GCM Yatırım Banner

Kasımda en büyük ürün grubunun tedarik endüstrisi ihracatıyla 1 milyar 239 milyon dolar olduğu belirtilen raporda, binek otomobil ihracatının yüzde 12 artarak 949 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı 499 milyon dolar, çekiciler ihracatı 175 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 31 artarak 271 milyon dolara çıktı.

Almanya İlk Sırada Yerini Korudu

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülkenin yüzde 4 artışla Almanya olduğu paylaşıldı. İhracatta Rusya Federasyonu’na yüzde 27, İspanya’ya yüzde 15, Çekya’ya yüzde 19, Romanya’ya yüzde 62 ve Birleşik Krallık’a yüzde 39 artış yaşandı. İhracatta İtalya’ya yüzde 11 ve Hollanda’ya yüzde 15 oranında düşüş oldu.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan İspanya’ya yüzde 96, Birleşik Krallık’a yüzde 17, Almanya’ya yüzde 39, Polonya’ya yüzde 63, Cezayir’e yüzde 100, Hollanda’ya yüzde 53 ihracat artışı kaydedildi. İtalya’ya ise yüzde 11, Slovenya’ya yüzde 29 Fas’a yüzde 70 ve Mısır’a yüzde 91 ihracat düşüşü görüldü.

Birleşik Krallık’a İhracat Yıllık Bazda Yüzde 25 Arttı

Ülke bazında en büyük pazar konumunu sürdüren Almanya’ya 433 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Birleşik Krallık 306 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Türkiye’nin ikinci büyük pazar olurken, bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla göre yüzde 25 yükseldi.

Üçüncü büyük pazar konumunda olan Fransa’ya yönelik ihracat ise yüzde 0,5 artışla 297 milyon dolara ulaştı. Buna karşılık ABD’ye yüzde 37, İsrail’e yüzde 68 ve Mısır’a yüzde 64 ihracat düşüşü yaşandı.

Kasım’da Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 68 pay ve 2 milyar 148 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta yine ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine ihracat yüzde 19 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.