Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Satışları Geriliyor! 2024 Beklentileri Sınırlı

Yapı Kredi Yatırım tarafından bugün otomotiv sektörüne ilişkin dikkat çeken bir rapor yayımlandı. Detaylar haberin içerisinde;
Otomotiv Satışları Geriliyor! 2024 Beklentileri Sınırlı
HABER GİRİŞ

Yapı Kredi Yatırım bugün otomotiv sektörüne ilişkin araştırma raporu yayımladı. Raporda, yurt içi hafif araç satışlarının Haziran’da yüzde 5 düşüşle 106.6 bin adede gerilediğine işaret edildi. Otomobil satışları ise yıllık yüzde 4 düşüşle 87,9 bin adet oldu.

Araştırma raporunda, hafif ticari araç satışlarının yıllık yüzde 13 daralarak 18,3 bin adede gerileyerek zayıf bir performans sergilediği vurgulandı. Toplam satışlarınsa yüzde 4’lük bir artış gösterdiği ifade edildi. Bu kapsamda otomobil satışları yüzde 7 artarken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 9 düştü.

Tofaş’ın (TOASO) aylık otomobil satışlarının 9,4 bin adet olarak gerçekleştiği ve yıllık yüzde 16 düşüş yaşadığı, hafif ticari araç satışlarının ise 3,8 bin adetle yüzde 28 azaldığı belirtildi. Böylece toplam satışlarının yıllık yüzde 20 daraldığı bilgisi paylaşıldı.

Yatırımcısına yıllık bazda yüzde 44,15 kazanç sağlayan TOASO hissesi bugünkü işlemlerini yüzde 0,37 düşüşle 337,25 liradan tamamladı. Hisse aylık bazda yüzde 9,31 yükselirken, haftalık bazda yüzde 0,59 değer kaybetti.

Ford Otosan’ın (FROTO) ise aylık otomobil satışlarının 2,5 bin adet olarak gerçekleştiği ve yıllık yüzde 7 düşüş yaşadığı, hafif ticari araç satışlarının ise 5.1 bin adetle yüzde 37 azaldığı aktarıldı. Sonuç olarak toplam satışlarının yıllık yüzde 30 gerilediği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Hissedarlarına yıllık bazda yüzde 55,74 oranında prim sağlayan FROTO payları 2 Temmuz’daki işlemlerini yüzde 0,27 artışla 1102 liradan sonlandırdı. Hisse aylık bazda 0,91, haftalık bazda ise yüzde 1,47 yükseliş gösterdi.

Doğuş Otomotiv’in (DOAS) ise aylık otomobil satışlarının 12,8 bin adet olarak gerçekleştiği ve yıllık yüzde 15 artış gösterdiği, hafif araç kategorisindeki satışların ise yıllık yüzde 84 artarak 1,7 bin adet olduğu belirtildi. Böylelikle toplam satışlarının yıllık yüzde 20 arttığı bildirildi.

Paydaşlarına yıllık bazda yüzde 80,92 getiri sağlayan DOAS bugün TSİ 18.00 itibarıyla yüzde 1,76 artışla 260,75 liradan günü tamamladı. Hisse aylık bazda yüzde 13,94, haftalık bazda ise yüzde 5,44 oranında düştü.

Araç Talebi Doygunluğa Ulaşabilir

Raporda ayrıca 2023 yılında ve 2024’ün ilk çeyreğinde kaydedilen rekor satışların etkisiyle araç talebinin doygunluğa ulaşabileceği, satışlarda bir yavaşlama olabileceği ve devam eden sıkı para politikalarının otomotiv endüstrisi üzerindeki olumsuz etkisinin devam edeceği öngörüldü.

Haziran ayı satış rakamlarının, 2024 yılı genelinde yaklaşık 900 bin adetlik satış ve yıllık yüzde 27 daralma beklentisine paralel gerçekleştiği belirtildi.

Araştırma raporunda ayrıca markaların finansman ve takas desteğiyle birinci ve ikinci el araç piyasaları arasındaki fiyat farkının daralmasının sektöre destek sağlayabileceği düşünüldü.

Genel olarak Yapı Kredi Yatırım, Haziran ayı satış rakamları FROTO ve TOASO için sınırlı olumsuz, satış adetleri artan DOAS için ise sınırlı olumlu olarak değerlendirildiği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.