Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Devi Uyarıldı: 3 Bin Beyaz Yakalı Grev Yapabilir!

Otomotiv evi Ford, İngiltere'de sendika üyelerinin maaş tekliflerini reddetmesi sonrasında, büyük bir grevle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıldı.
Otomotiv Devi Uyarıldı: 3 Bin Beyaz Yakalı Grev Yapabilir!
HABER GİRİŞ

ABD’li otomotiv devi Ford, sendika üyelerinin maaş teklifini reddetmesinin ardından İngiltere genelinde 3.000′den fazla beyaz yakalı işçinin grev başlatabileceği konusunda uyarıldı.

İngiltere’nin en büyük sendikalarından biri olan Unite, Ford’un maaşlı personel ve yöneticiler için öne sürdüğü tekliflerin her iki işçi grubu arasında yüzde 90′dan fazla oranda reddedilmesine rağmen, şirketin şu ana kadar müzakere masasına gelmeyi reddettiğini açıkladı.

Sendika, Ford’u, İngiltere’nin bağımsız uzlaştırma servisi Acas aracılığıyla müzakerelere katılmaması halinde olası grev eylemi konusunda üyelerini oylama sürecine başlayacağı uyarısında bulundu. Bu, Liverpool’dan Essex’e kadar ülkenin dört bir yanındaki Ford tesislerini kapsayacak.

Unite, Ford’un birçok maaşlı personele yönelik maaş teklifini, 2024 yılı için maaşlarının yüzde beşinin konsolide olmayan tek seferlik ödemesi olarak nitelendirdi.

Birleşik Krallık’ta kamu ve özel sektördeki işçiler, ülkede enflasyonun tetiklediği yaşam maliyeti krizinin reel ücretleri ve hane halkı faturalarını olumsuz etkilemesi nedeniyle son yıllarda iş bıraktılar.

GCM Yatırım Banner

Ford, önceki iki yıllık anlaşmasının sona ermesi nedeniyle geçen yılın sonundan bu yana çalışan temsilcileriyle ücret görüşmeleri yaptığını açıkladı. Açıklamada, yapılan adil ve dengeli teklif konusunda yerleşik pazarlık çerçeveleri aracılığıyla diyaloğu sürdürme isteği vurgulandı.

Ford geçen hafta beklenenden daha güçlü bir dördüncü çeyrek kazancı bildirdi ve tüm yıl için faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazanç (FAVÖK) 176,2 milyar dolar gelir üzerinden 10,42 milyar dolar olarak açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın