Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Satışlarında Ocak’ta Büyük Artış Yaşanırken Üretim Düştü

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının Ocak ayına ait pazar verilerini paylaştı. Satışlardaki artış dikkat çekti. Detaylar şöyle...
Otomobil Satışlarında Ocak’ta Büyük Artış Yaşanırken Üretim Düştü
HABER GİRİŞ

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından 2024 yılının Ocak ayına ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıklandı. Rapora göre, Ocak ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 düşüşle 108 bin 483 adet olurken, üretim yüzde 5 düşüşle 67 bin 59 adet olarak gerçekleşti.

Yılın ilk ayında otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 67 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 66, kamyon grubunda yüzde 75, otobüs-midibüs grubunda yüzde 55 ve traktörde yüzde 68 seviyesinde kaydedildi.

OSD verilerine göre toplam pazar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54 büyüyerek 82 bin 416 adet oldu. Bu dönemde, otomobil satışları da yüzde 72 artarak 64 bin 41 olarak gerçekleşti. Ticari araç pazarında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13, ağır ticari araç pazarında yüzde 1, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 15 büyüme sağlandı.

Geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 35, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı ise yüzde 34 olarak gerçekleşti. Otomotiv ihracatı geçen yılın aynı ayına göre adet bazında yüzde 5 azalarak 75 bin 106 adet olurken, bu dönemde otomobil ihracatı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azaldı.

Ticari araç ihracatı yüzde 9 artarken, traktör ihracatı da 2023 yılının aynı ayına göre yüzde 7 gerileyerek 1604 adet olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.