Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Pazarının İlk Zam Haberi Geldi!

Otomobil pazarı için yeni yıl zam haberiyle açıldı. Yıl içerisinde kademeli artış beklenen sektörün ilk zam oranı belirlendi. Detaylar haberde…
Otomobil Pazarının İlk Zam Haberi Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılında matrah düzenlemesi yapılan otomotiv piyasası için 2023 yılı zamlarla açıldı. Sektördeki çoğu marka hafta sonu itibarıyla fiyat düzenlemesine gitti. Volkswagen, Renault ve Hyundai başta olmak üzere birçok markanın internet sayfasında ‘fiyatlarımız güncellenmektedir’ ibaresi yer aldı.

Sektördeki aktörlerin değerlendirmelerini alan Ekonomim’in haberine göre geçen yıl ortalama yüzde 70’e çıkan zam oranlarından sonra bu yılın ilk haftası itibarıyla fiyat güncellemesinde yüzde 4’lük artış bekleniyor.

Markalarla görüşen, otomotiv veri analiz şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu hafta müşterilerin göreceği zam oranının ortalama yüzde 4 olacağını aktardı.

Aralık Ayında Euro Kurunda Görülen Yükseliş Belirleyici Oldu

Yeni yıla adım atar atmaz zam haberleriyle karşılaşılmasındaki temel neden ise Aralık ayı döviz kuru gösterildi.

Aralık’ta euro kurunda görülen yükselişin Ocak ayı fiyatlarında okunduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Sektörü yönlendiren genel durumun da fiyatlar üzerinde belirleyici olduğunun altı çizildi. Enflasyonist baskının araç üretim maliyetlerinde artışa neden olduğu yinelendi.

Zamlar Yüzde 4 ile Sınırlı Kalmayacak

Söz konusu zammın tek seferde yapılmayacağı, yıl içerisinde kademeli fiyat artışının söz konusu olduğu öğrenildi.

Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, “17,8 TL civarında euro kuru son haftalarda 20 TL’ye kadar çıktı. Zamlarda bunun etkisi var… Enerji maliyetlerindeki artış fiyatlara yansıyor. Diğer yandan, lojistik maliyetleri azalsa da hammadde fiyatları artıyor” dedi.

“Markalar Yüzde 4’ün Üzerine Çıkmamaya Çalışıyor”

“Markaların yüzde 4’ün üzerinde çıkmamaya çalıştığını görüyoruz” diyen Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı, alınan vergilere dikkat çekti.

Sektörde yapılan zammın vergilerle de birleştiğinde anlık olarak yüksek oranda arttığını, bu sebeple girdi fiyatlarındaki artışın bir anda fiyatlara yansıtılmayacağını beklediklerini paylaştı.

Seçim Öncesi Talepte Patlama Beklense de Piyasada Araç Yok

Sektördeki temsilcilerin beklentisi, fiyat artışlarına rağmen talebin sarsılmayacağı yönünde. Çünkü seçim atmosferine giren Türkiye ekonomisinde ucuz kredilerin dağıtılmaya başlamasıyla birlikte tüketicilerin araba alımına daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Engelli araçlar için uygulanan ÖTV muafiyet limitinin 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya çıkarılmasının da satışlarda etkisinin olacağı düşünülüyor.

Alıcı tarafında bu tür gelişmeler yaşanırken satıcı kısmında ise tıkanıklık söz konusu. Kırılan arz zincirinin kolay kolay toparlanmaması üretimi düşürdü.

Stok sorunu yaşanan piyasada 2022 yılının sonlarına doğru yapılan matrah düzenlemesiyle de birlikte bayilerdeki araçların yok sattığına dikkat çekildi.

İkinci El Pazarında da Fiyat Artışı Bekleniyor

Zam haberleriyle birlikte canlanan ikinci el araç pazarı hakkında da değerlendirme yapan sektör yetkilileri, burada da fiyat artışı beklediklerini paylaştı. Özellikle yılın son iki ayında yüzde 5’in üzerinde fiyat artışı yaşandığı belirtildi.

İkinci el araç satış platformu Otoshops’un Genel Müdürü Melih Mutlu, “Sıfır otomobillere gelmesi beklenen zamlar nedeniyle ikinci el piyasası oldukça hareketli, 2023 yılında da tedarik konusundaki sıkıntıların devam edeceği öngörüldüğünden kısa vadede talepte bir düşüş beklemiyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın