Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otokar’ın Cazibesi Artıyor! Hisse Getirisinde Oran Yüzde 60’ı Aştı

Jeopolitik risklerle artan güvenlik endişeleri dikkatleri savunma alanına çekti. Sektörün önde gelen isimlerinden Otokar hisseleri için beklentiler ise yüksek tutuldu.
Otokar’ın Cazibesi Artıyor! Hisse Getirisinde Oran Yüzde 60’ı Aştı
HABER GİRİŞ

Savunma sanayi alanında şirket raporunu paylaşan AK Yatırım, Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. için endeks üzeri getiri beklentisinde bulundu. Borsa İstanbul’da OTKAR koduyla yer alan şirketin hisseleri için endeks üzeri getiri notunda yüzde 65’lik artışa işaret edildi.

Otokar hisseleri için 12 aylık hedef fiyat beklentisi 642 lira oldu. Zırhlı ve ticari araç alanlarında öne çıkan şirketin güçlü büyümesine atıf yapılan raporda, hem marj genişletme potansiyeli hem de vergi teşvikleri vasıtasıyla daha yüksek nakit yaratma alanına sahip olabileceği beklentisi paylaşıldı.

Dış etkenlere bakıldığında, artan güvenlik endişelerinin şirket ihalelerinde atıl kapasiteyi desteklediği belirtildi. Ayrıca şirketin güçlü ihracat gelirleriyle düşen TL’ye karşı yatırım fırsatı sunduğu kaydedildi.


Otokar’ın bu yılın ilk 9 aylık döneminde sadece yüzde 21 olan zırhlı araç kapasite kullanım oranının, artan talep sayesinde ihalelerle yükseltilebileceğine atıf yapılan raporda, 2023-2025 döneminde satışların dolar bazında yüzde 16 yıllık bileşik büyüme oranı (YBBO) ile büyüyebileceği belirtildi.

Ayrıca zırhlı araç kapasite kullanım oranının, yüzde 21’den gelecek yıl yüzde 35’e ve 2025’te yüzce 40’a çıkacağı öngörüldü.

Otokar Hisse
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yıllık yüzde 287 oranında prim yapan ve jeopolitik risklerin konuşulduğu günlerde kazancını artıran OTKAR, aylık yüzde 95’e yakın yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Günlük yaklaşık yüzde 4 artıda kayda geçen şirket hisseleri TSİ 11.39 itibarıyla 403,9 liradan işlem gördü.

Geçen hafta yayımlanan bilançoda şirketin net kârı yılın üçüncü çeyreğinde 742.627.000 TL olarak kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın