Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oto Galerilere Ceza Yağdı! 6 Ay-6 Bin Km Kuralı Uzatıldı

Ticaret Bakanlığı bugün sosyal medyası üzerinden otomotiv ticaretindeki kısıtlamaların 2025'e kadar uzatıldığını açıkladı. Detaylar haberde;
Oto Galerilere Ceza Yağdı! 6 Ay-6 Bin Km Kuralı Uzatıldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün resmi X hesabı üzerinden yapılan açıklamada, otomotiv ticaretinde 6 ay-6 bin kilometre ve ilan kısıtlamasına ilişkin düzenlemenin uzatıldığı duyuruldu. 1 Temmuz 2024’te süresi dolacak olan düzenlemenin 1 Ocak 2025’e kadar devam edeceği bildirildi.

Açıklamada, sıfır otomobillerin tescil tarihinden itibaren 6 ay veya 6 bin kilometre geçmedikçe satışının yapılamayacağına yönelik düzenlemenin 1 Temmuz’a kadar geçerli olduğu hatırlatıldı. Ayrıca, ikinci elde yüksek fiyat sınırlamasının da aynı kapsamda olduğu belirtildi.

Bugüne kadar bu yasağa uymayan oto galerilerine toplamda 52 milyon lira ceza kesildiği ve kısıtlamaya aykırı hareket edenlere 90 milyon lira idari para cezası verildiği açıklandı.

Düzenlemenin amacının, sıfır taşıtların ikinci el olarak satılarak haksız kazanç sağlanmasının önüne geçmek olduğu vurgulandı.

Bu sayede, sıfır araç arzının artmasına katkı sağlanarak, gerçek ihtiyaç sahiplerinin araçlara daha kolay ulaşmasının hedeflendiği ifade edildi. Ayrıca otomotiv sektöründeki spekülatif fiyat artışlarının engellenerek tüketici mağduriyetlerinin ortadan kaldırıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık açıklamada, bu kazanımlar göz önünde bulundurularak, ilgili düzenlemelerin 6 ay daha uzatılmasına karar verildiğine işaret etti.

Buna göre ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesi olanlar ile bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satan gerçek veya tüzel kişilerin 6 ay-6 bin kilometre düzenlemesine aykırı satışları Noterlikler tarafından engellenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın