Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OSB ve EB’ler için Doğal Gaz Dağıtımı Görevi BOTAŞ’a Verildi

OSB ve endüstri bölgelerine doğal gaz dağıtımı BOTAŞ tarafından yapılacak. Detaylar haberde;
OSB ve EB’ler için Doğal Gaz Dağıtımı Görevi BOTAŞ’a Verildi
HABER GİRİŞ

Mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan  organize sanayi bölgelerine (OSB) ve endüstri bölgelerine (EB) doğal gaz ulaştırılması amacıyla Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanının ortak imzasıyla mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan yerlerde kurulu bulunan, halihazırda doğal gaz iletim boru hattı tesis edilmemiş olan yerlerle ilgili esaslar belirlendi.

Kararda, doğal gaz bağlanmasında ekonomik fayda, basınç düşürme ve ölçüm istasyonları yapmayı taahhüt eden OSB ve EB’lere, doğal gaz sağlanmasına yönelik ulusal iletim şebekesi ile basınç düşürme ve ölçüm istasyonu arasındaki iletim boru hatları yatırımlarına ilişkin esaslar açıklandı.

BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından OSB ve EB’lere doğal gaz ulaştırılmasını teminen inşa edilecek iletim boru hatları için gerekli yatırımlar yapılacak.

Bu karar kapsamında OSB ve EB’lerin yatırım yapılabilmesi bir yıl içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na müracaat etmesi gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karar kapsamında yapılması gereken yatırımlar için yapılabilirlik etüdü hazırlanarak Strateji ve Bütçe Başkanlığına sunulacak. Bu karara ilişkin yatırımların finansmanı, ilgili yıl Orta Vadeli Programı ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile Bağlı Ortaklıklarının Genel Yatırım ve Finansman Programı kapsamında değerlendirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.