Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ortaktan Dev Finansman Desteği! Hisseler Uçtu

Yayla Agro şirket hissedarından 1,5 milyar liralık faizsiz borç olarak finansman desteği aldı. Haberle birlikte şirketin hisseleri dik yükseliş gösterdi...
Ortaktan Dev Finansman Desteği! Hisseler Uçtu
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin önemli bakliyat ve hazır yemek şirketi Yayla Agro, bugün şirket hissedarından yüklü bir finansman desteği aldığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre şirket, 1,5 milyar liralık faizsiz borç olarak finansman desteğini bugün aldı.

Yayla Agro, 2 Kasım gününde KAP’a hissedarı Hasam Gümüş’ün bir fondan çıkarak elde edeceği nakdi Yayla Agro’ya finansman olarak verebileceği bilgisi paylaşılmıştı. Açıklamada, “yatırımcısı olduğu serbest özel fondaki katılma paylarının %59’luk kısmının nakde dönüşümü sürecini 2 Kasım 2023 tarihi itibariyle başlatmış olduğu ve fon katılma paylarının iadesi sonucu elde edilecek nakdin, ihtiyaç duyulması halinde Yayla Agro Gıda’nın stratejik ortaklık ve satın almalarına ilişkin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanmayı planlandığı” ifadelerine yer verilmişti.

Bugün ise bu kapsamda 1,5 milyar liralık finansmanın Hasan Gümüş tarafından faizsiz borç olarak şirkete aktarıldığı açıklandı.

Yayla Agro (YYLGD) hisseleri yükselişe geçerek 16,3 lira seviyelerinden 17,1 liraya fırladı.
Yayla Agro Hisse Fiyatı - 06.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

YYLGD kodlu hisseler geçen haftayı 16 liradan tamamladıktan sonra yeni haftaya 16,1 liradan başladı. Açılışın ardından yataya yakın bir seyirle 16,20 – 16,40 lira aralığında gidip gelen hisseler, finansman haberiyle birlikte 17 liranın üstünü test etti. Daha sonra TSİ 17:10 sularında yüzde 3,75 yükselişle 16,6 lirada gezmeye başladı.

Hisseler 31 Ağustos tarihinde 25,2 lira ile tüm zamanların zirvesini gördükten sonra gerilemeye başladı. 19,51 liraya indikten sonra bir toparlanma gösteren hisseler, 24,14’ü gördükten sonra yeniden düşüşe geçti. Cuma günü 15,28 liraya kadar inen hisseler, 3 ayın dibini gördükten sonra yeni haftaya hafif pozitif başlamıştı. Bugünkü işlemlerde ise finansman desteğiyle güçlü yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Yayla Agro dün KAP’a yaptığı başka bir açıklamada ise sermaye artırımından elde edilecek fonun kullanımıyla ilgili bilgi verdi. Şirketin çıkarılmış sermayesi 430 milyon liradan 472,6 milyon liraya yükselirken, bu işlemlerden net halka arz gelirinin 506 milyon 217 bin 236 lira olduğu bildirildi. Bu gelirin ise kullanım alanları da şu şekilde açıklandı:

Yayla Agro Fon Kullanım
Kaynak: KAP

Halka arz gelirinin harcama oranının yüzde 91,5 olduğu açıklanırken, geri kalan kısmında (43 milyon 19 bin 957 TL) bankada vadeli mevduat olarak tutulduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.