Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Afrika Cumhuriyeti Ulusal Kripto Para Birimini Duyurdu

Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden Orta Afrika Cumhuriyeti'nden kripto para dünyasını heyecanlandıran yeni bir adım daha atıldı. Detaylar haberde;
Orta Afrika Cumhuriyeti Ulusal Kripto Para Birimini Duyurdu
HABER GİRİŞ

El Salvador’un ardından Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ikinci ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti bu kez kendi ulusal kripto para birimini piyasaya sürdü.

Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadéra, dün gerçekleştirilen “Sango Genesis” isimli sanal etkinlikte ülkenin ulusal kripto para birimi Sango Coin’i duyurdu.

Sango Coin’in Kullanım Alanları Anlatıldı

Touadéra, etkinlikte Sango Coin’in tanıtımını yaparken, yeni kripto para biriminin kullanım planlarını dile getirdi.

Sango Coin’in Orta Afrika Cumhuriyeti için yeni nesil bir para birimi olacağını söyleyen Touadéra, bu girişimin ülkenin petrol, elmas ve bakır gibi kaynaklarına erişim için bir geçit olarak kullanılacağını şu sözlerle belirtti: “Sango Coin, ülkemiz için yeni nesil para birimi olacak. Doğal kaynaklarımıza açılan bir kapı olacak.

Bu hamleyle Bitcoin ile birlikte ülkede kullanılan iki kripto para biriminden birisi haline gelecek olan Sango Coin’den, ülkenin altyapı çalışmalarında ve metaverse projelerinde de yararlanılacak. Hükümet, para birimini, özel yatırımla yürütülecek kripto temelli bir ekonomi kurmak için kullanmayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

Projenin özellikleri ve kullanım alanları arasında e-ikamet ve vatandaşlık programı, ülkenin ulusal doğal kaynaklarının tokenleştirilmesi ve ülkenin doğal kaynakları tarafından desteklenen bir metaverse evreni yer alıyor.

Etkinlikte, “Her daim gelecek nesillere değerli ve hayatı kolaylaştıracak bir şeyler bırakma amacını güttüm. Hedefim gençleri eğitmek, böylelikle yeni teknolojileri ve kripto paraları kucaklamalarıdır” diyen Touadéra “Dijital altın, gelecekteki uygarlığımızın itici kuvveti olacak” ifadesini kullandı.

Etkinliğe, Sango Coin ile Bitcoin arasında nasıl bir korelasyon olduğunu açıklayan ülkenin Maliye Bakanı Hervé Ndoba da katıldı. Bitcoin ile destekleneceği belirtilen kripto para biriminin rezerv yapısı hakkında ise şimdilik detaylı bir bilgi verilmedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Nisan ayının sonlarında Afrika kıtasında Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan eden ilk ülke olmuştu. Kripto para birimleri için yasal ve düzenleyici bir çerçeve oluşturulmuş ve mevcut CFA frangı ile birlikte Bitcoin yasal para birimi haline getirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.