Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Yasal Para Birimi Oldu

El Salvador’dan sonra bir ülke daha Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etti. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Yasal Para Birimi Oldu
Yorum

Bitcoin kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin yanı sıra, ülkeler tarafından da resmi olarak tanınmaya başladı. Birkaç gündür Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu amaca yönelik bir adım atacağı konuşuluyordu.

Beklenen oldu ve Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu. Başkan Faustin Archange Touadera’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, yasa tasarısı Ulusal Meclis kabul edildi.

Mevzuat, kripto para birimleri için yasal ve düzenleyici bir çerçeve oluşturdu ve mevcut CFA frangı ile birlikte Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi haline getirdi.

Maliye Bakanı Herve Ndoba, geçen haftaki açıklamasında, “Sahra altı Afrika ülkelerinin yeni teknolojiye uyum sağlama konusunda genellikle bir adım geride kaldığına dair yaygın bir anlatı var. Bu sefer ülkemizin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Orta Afrika Cumhuriyeti, yüzde 11’in internet erişimine sahip olduğu 4.83 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bitcoin daha önce Güney Amerika ülkesi El Salvador tarafından yasal para birimi olarak kabul edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%