Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orman Köylüleri ve Kooperatiflerinin Borçları Yıl Sonuna Ertelendi

Orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitleri için alınan yeni karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında kamuoyuna duyuruldu.
Orman Köylüleri ve Kooperatiflerinin Borçları Yıl Sonuna Ertelendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin vurduğu 11 ilde tahribat büyük oldu. Afet alanlarında tarım üretiminin öne çıkmasıyla bir başka mağduriyet de kredi borcu olan köylüler için doğdu. Vatandaşların yaşadığı mağduriyeti gidermek için yeni karar alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitlerinde tarihin değiştiği duyuruldu.

Depremden etkilenen illerdeki orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksit ödemeleri sene sonuna kadar ertelendi.

Orman Genel Müdürlüğünün, Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte kredi taksit ödemeleri 31 Aralık 2023 tarihine çekildi.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddede, “6 Şubat 2023 tarihinde vuku bulan depremler dolayısıyla genel hayata etkili afete maruz kalan illerde bu Yönetmelik hükümleri kapsamında kredi kullandırılan orman köylüleri ve kooperatiflerinin, 6 Şubat 2023 tarihi ile 31 Temmuz 2023 tarihi arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kredi taksitleri, başvuru şartı aranmaksızın 31 Aralık 2023 tarihine kadar ertelenir” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu taksit ödemeleri için erteleme süresince ise herhangi bir faiz uygulanmayacağı açıklandı. Yönetmelikteki değişikliğin, depremin yaşandığı 6 Şubat gününden itibaren geçerli olacak şekilde yürürlüğe girdiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.