Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, İVME Finansman Paketini Değerlendirmeye Aldı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, İVME Finansman Paketi’ni değerlendirmeye aldı. Açıklamalar haberimizde;
ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, İVME Finansman Paketini Değerlendirmeye Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME Finansman Paketi’ni açıkladı.  Albayrak tarafından İVME’nin dış açık veren ve ithalata bağımlı sektörlere yönelik olacağı bildirildi. Ayrıca 3 kamu bankasının katılımıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık finansman sağlanacak. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, bu açıklamalar neticesinde bazı değerlendirmeler yaptı.

“İVME (İleri, Verimli, Milli, Endüstri) Finansman Paketi, imalat ve ihracat odaklı olmakla birlikte özellikle cari açığa çözüm yolunda içeriklerden oluşmuş.” ifadesiyle fikirlerini belirten Aydın, yaptığı yazılı açıklamayla değerlendirmesini paylaştı. Bugüne kadar iş dünyası olarak, sürekli ihracatın ithalata bağlı gerçekleştiğinden ve hammadde, ara mallar ile makine sektöründe yerli üretimi mümkün kılabilmek için finansmana ihtiyaç duyulduğundan söz edildiğini açıkladı.

Orhan Aydın, İVME Finansman Paketi’nde yer alan ana sektörler ve 21 alt sektörün, Türkiye’nin cari açığını tetikleyen sektörler olduğundan bahsetti.

Orhan Aydın Türkiye'nin Cari Açığını Tetikleyen Unsurlar Olduğundan BahsettiAydın, açıklamasının devamında çoğu katma değerli ürün noktasında hammadde eksikliği, döviz kurunun yüksekliği ve üretim için finansman yetersizliği gibi sorunların ihracata dayalı büyüme için önemli ölçüde engel oluşturduğunu bildirdi. 40 yıldır yaşanan cari açık noktasındaki problemlerin büyüme oranı ile ters orantılı bir şekilde gerçekleştiğini hatırlattı.

Ayrıca, bu paketin yerli ihracat noktasında stratejik ürünler üzerine Sanayi Bakanlığı’nın teşvikleri ile uyum sağladığını belirtti. Aydın, bu sayede yüksek büyüme yüksek cari açık olgusunun yıkılacağını kaydetti.

Orhan Aydın, İVME Finansman Paketi’nin üretimde zaman içinde ithalata bağımlılığı azaltacağını, büyümedeki cari açığın kader olmaktan çıkacağını vurguladı.

Büyümedeki Cari Açık Kader Olmaktan ÇıkacakAçıklamasında paketin sağladığı yararlardan sıkça bahsederek sıkı bir değerlendirme yapan Aydın, paketin aynı zamanda yerli katma değeri yüksek olan ürünlerin ihracatına katkı sağlayacağını kaydetti. Bu sayede sanayicilerin ve tarımla ilgilenenlerin yüzünü güldüreceğini söyledi.

Ayrıca istihdama da çok olumlu katkıları olacağını belirten Aydın, paketten orta ve uzun vadede güzel sonuçlar alınabileceğinin bilgisini verdi. Konuşmasının sonunda iş dünyasına hayırlı olmasını söyleyerek, iyi dileklerde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu