Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC’ten IEA’ya Uyarı: Petrol Yatırımları Caydırılmamalı

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, IEA’nın petrol yatırımlarının kesilmemesine dair dikkatli olması gerektiğini söyledi.
OPEC’ten IEA’ya Uyarı: Petrol Yatırımları Caydırılmamalı
Yorum

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA), küresel ekonomik büyüme için hayati önem taşıyan petrol endüstrisine yatırımı sekteye uğratmaması konusunda çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Yapılan bazı yorumların gelecekte petrol piyasasında dalgalanmalara yol açabileceği konusunda uyardı.

Al Ghais ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen bir grup olan Rusya dahil müttefiklerinin petrol fiyatlarını hedeflemediğini, ancak piyasa temellerine odaklandığını söyledi. Petrol ihracatçılarının ve müttefiklerinin eylemlerini parmakla gösterme ve yanlış tanıtmanın ters etki yarattığını sözlerine ekledi.

Ghais’in açıklamaları, IEA İcra Direktörü Fatih Birol’un, OPEC+ grubunun bu ayın başlarında Mayıs’tan 2023’ün sonuna kadar günde 1,66 milyon varil üretim kesintisi yapacağını duyurmasının ardından geldi. Alınan bu kararı eleştirdi.

Geçen ay varil başına 70 dolara kadar gerileyen petrol fiyatları, kararın ardından varil başına 80 doların üzerine çıktı. Brent petrol yazım itibarıyla 78 dolardan işlem görürken, ham petrol 74 dolardan alıcı buluyor.

Birol bu hafta verdiği röportajda, OPEC’in petrol fiyatlarını yükseltme konusunda dikkatli olması gerektiğini çünkü bunun küresel ekonominin zayıflamasına yol açacağını söyledi. Al Ghais ise petrolü enflasyondan sorumlu tutmanın hatalı ve teknik olarak yanlış olduğunu, IEA’nın petrole yatırımı durdurmak için tekrarlanan çağrılarının piyasada oynaklığa yol açacağını söyledi.

OPEC Genel Sekreteri açıklamasında, “Gelecekteki oynaklığa yol açacak bir şey varsa, bu, IEA’nın, tüm verilere dayalı görünümlerin, özellikle önümüzdeki on yıllarda küresel ekonomik büyümeyi ve refahı artırmak için bu değerli emtiaya daha fazla ihtiyaç duyulacağını öngördüğünü bilerek, petrole yatırımı durdurmaya yönelik tekrarlanan çağrılarıdır.” ifadelerini kullandı.

OPEC+ ve IEA, son aylarda küresel petrol arzı ve talebine ilişkin görünümleri konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%