Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Yol Haritasını Belirledi! Üretim Kesinti Kararını Uzattı

OPEC+ koalisyonu, petrol üretim kesintilerini 2025 yılı sonuna kadar uzatma kararı aldı. Petrol piyasasına yön verecek olan kararın detayları haberde;
OPEC+ Yol Haritasını Belirledi! Üretim Kesinti Kararını Uzattı
HABER GİRİŞ

OPEC+ koalisyonu, petrol üretim kesintilerini 2024 yılına kadar uzatma ve 2025 yılında aşamalı olarak kaldırmaya başlama konusunda anlaştı. Bu kararla üretim kesintileri 2025 yılının sonuna kadar devam etmiş olacak.

Petrol fiyatları, birçok OPEC+ üyesinin bütçelerini dengelemek için gereken seviyenin altına düşmüştü ve bu nedenle koalisyon üyeleri üretim kesintilerinin devamından yanaydı.

Çin’deki yavaş talep artışı endişeleri ve gelişmiş ekonomilerdeki artan petrol stokları, fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyordu.

OPEC+ ülkeleri, Rusya liderliğindeki müttefikler, 2022’nin sonlarından bu yana bir dizi üretim kesintisi gerçekleştirdi. Şu anda OPEC+ üyeleri, günlük toplam 5,86 milyon varil veya küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7’si oranında üretim kesintisi yapıyorlar.

OPEC+ koalisyonu, üretim kesintilerini 2024 yılı sonundan 2025 yılı sonuna kadar uzattı. Üçüncü tur gönüllü kesintilerin 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar uzatılması konusunda mutabık kaldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2025 yılında mevcut 2,9 milyon varil seviyesinden 3,5 milyon varil daha yüksek bir üretim kotası tahsis edilmesi konusunda anlaşıldı.

OPEC+ ayrıca üyelerinin üretim kapasitelerine ilişkin bağımsız bir değerlendirme için son tarihi Haziran 2024’ten Kasım 2025’in sonuna erteledi. Rakamlar ise 2026 yılında referans üretim seviyeleri için kılavuz olarak kullanılacak.

OPEC+ bir sonraki toplantısını 1 Aralık 2024 tarihinde gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.