Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC Toplantısı Sonrası Petrol Fiyatı 6 Ayın En Düşüğünde!

OPEC+ toplantı sonrası Eylül ayı üretim hedefini açıkladı. Ham petrol fiyatları açıklama ile 6 ayın en düşük seviyesini gördü.
OPEC Toplantısı Sonrası Petrol Fiyatı 6 Ayın En Düşüğünde!
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı’nın üretici ülkelerle oluşturduğu OPEC+ grubu bugün petrol üretimini Eylül’de günlük 100 bin varil artırma kararı aldı.

Toplantıda piyasa koşullarının sürekli olarak değerlendirileceği, dinamik ve hızla gelişen petrol piyasasının temellerinin belirleneceği kaydedildi.

31’inci toplantı sonrası yatırımın yetersizliğinden ve üretimin buna bağlı azalışından bahsedildi. Ciddi arz kesintileri için petrolün dikkatle kullanılması gerekliliğine değinildi.

Açıklamada petrol üreticisi ülkelere yetersiz yatırım yapıldığı için artan talebi 2023’ten sonra karşılamada yeterli zamanın ve arzın mevcudiyetini etkileyeceği özellikle vurgulandı.

Tarih Verildi: Yeni Toplantı 5 Eylül’de!

OPEC ve katılımcı OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin uyumu esas alındı. Katılımcı ülkelerin genel görüşlerini korumanın değeri ve önemi belirtildi.

GCM Yatırım Banner

En son petrol piyasası temelleri göz önüne alındığında, 10’uncu ve 19’uncu toplantı kararlarının yeniden onaylanmasında fikir birliği sağlandı.

Bu toplantıda alınan kararlara istinaden, Eylül ayında günlük 100 bin varil üretim artışına gitme kararı aldığı ifade edildi. Yeni OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’nın 5 Eylül 2022’de yapılacağı duyuruldu.

Açıklamanın ardından ham petrol fiyatı 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Saat 18:14 itibarıyla 92,07 dolardan işlem görüyor.

Ham Petrol Varil Fiyatı
KAYNAK: PARATİC PİYASALAR

Yüzde 2,2 ekside seyreden ham petrol, gün içinde 92,07’ye kadar düştü. Ham petrol en son 26 Şubat’ta bu kadar düşük bir tablo sergilemişti.

Dünkü haberlerde OPEC ile Rusya dahil müttefikleri ifade eden OPEC+ grubunun bir araya geleceği söylenmişti.

Toplantıda Eylül ayında üretimin artırılıp artırılmayacağı düşünülüyordu. OPEC+ tarafından iki kaynak mütevazi bir artışın tartışılacağını söylerken, altı kaynak ise üreticilerin üretimi sabit tutulacağını aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.