Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Rus Petrolüne Ambargo Ortasında Mütevazı Artış Açıkladı

OPEC+ grubu, AB'nin Rusya'ya yönelik petrol yasağını açıklamasının ardından mütevazı bir üretim artışını daha teyit etti. Detaylar aşağıda;
OPEC+ Rus Petrolüne Ambargo Ortasında Mütevazı Artış Açıkladı
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üreticilerden oluşan OPEC+ grubu AB’nin olası yaptırımı öncesinde yine mütevazı üretim artışı kararı aldı. OPEC+ grubu Haziran itibarıyla uygulanacak üretim miktarını görüştükleri toplantı sona erdi.

Bugün videokonferans yoluyla gerçekleştirilen 28. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı’nın sonuçlanmasının ardından, petrol piyasası temellerinin devam ettiği ve görünüme ilişkin mutabakatın dengeli bir piyasayı gösterdiği kaydedildi.

Bununla birlikte devam eden pandemi ile ilgili jeopolitik faktörlerin ve sorunların süren etkilerine dikkat çekti.

OPEC ve diğer katılımcılar bu nedenlerle Haziran 2022 ayı için aylık toplam üretimi günlük 432 bin varil artırma kararını teyit etti. Bir sonraki toplantısını 2 Haziran’da yapacak olan OPEC+ toplantısının sonucu, Avrupa Birliği’nin (AB) olası Rus ambargosuna rağmen geldi.

Avrupa Birliği Çarşamba günü, son ekonomik yaptırımlarında Rus petrol ithalatını altı ay içinde ve rafine ürünleri yıl sonuna kadar yasaklamayı planladığını duyurdu. Yeni yasaklar, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından duyuruldu. Bu durumun gelişmekte olan bir arz krizinin ortasında gerçekleştiği söylendi.

Emtia istihbarat servisi ICIS’in kıdemli petrol piyasası analisti Ajay Parmar bir araştırma notunda, OPEC+ grubunun, fiyatların 100 dolar üzerinde kalmasından memnun olduğunu belirterek herhangi bir piyasa sıkılığını gidermek için piyasaya ek petrol tedarik etmesini pek olası değerlendirmedi.

GCM Yatırım Banner

“OPEC+ kaynaklı ek arzdaki herhangi bir önemli artış, bu yüksek fiyatları tehdit edecektir” diyen Parmar, bunun yerine, 2022 boyunca pazar payının yavaş yavaş geri alınmasıyla devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın