Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC: Petrol Fiyatları Düşerken, Endişeler Artıyor!

OPEC bugün Kasım ayı petrol piyasası raporu yayımlayarak 2024 yılı için öngörüsünü sabit tuttu. Raporun detayları haberin içerisinde;
OPEC: Petrol Fiyatları Düşerken, Endişeler Artıyor!
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugün Kasım ayı petrol piyasası raporu yayımlandı. Rapora göre Kasım’da OPEC’in ham petrol üretiminin küresel üretimdeki payı yüzde 27,4 olarak kaydedildi.

OPEC dışı ülkelerin üretimi ise söz konusu dönemde günlük yaklaşık 400 bin varil yükselerek yaklaşık 73 milyon 900 bin varile ulaştı.

2024 petrol piyasası temelleri konusunda temkinli iyimserliğini koruduğunu söyleyen OPEC, nispeten yüksek 2024 petrol kullanımı tahminine sadık kaldı.

Petrol kullanımı tahminine sadık kalarak fiyatlarda son dönemde yaşanan düşüşten ise taleple ilgili “abartılı endişeleri” sorumlu tuttu.

Kurum, piyasa dinamiğinin petrol talep büyümesine dair abartılı endişelerle hareket ettiğini ve bu durumun piyasa duyarlılığına olumsuz etki ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

27,84 Milyon Varil Petrol Üretimi Yapıldı

Petrol, OPEC petrol ihraç eden ülkeleri ve Rusya gibi müttefiklerini içeren OPEC+’nın 30 Kasım’da 2024’ün ilk çeyreği için yeni bir üretim kesintisi turu açıklamasından sonra bile varil başına 72 dolar civarında altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Kasım ayında OPEC’in Ekim ayına göre 57 bin varil düşüşle günde 27,84 milyon varil petrol üretimi yaptığı açıklandı.

Rapora göre Kasım’da ham petrol üretimi en fazla artan ülkeler Venezuela, Libya ve Kuveyt olarak paylaşıldı. En fazla düşen ülkelerse Irak, Angola ve Nijerya oldu.

Günlük petrol üretimi Venezuela’da 23 bin varil, Libya’da 21 bin varil, Kuveyt’te 19 bin varil yükseldi. Üretim Irak’ta 77 bin, Angola’da 37 bin, Nijerya’da ise 17 bin varil düştü.

2022 yılına kıyasla yaklaşık 900 bin varil fazla olan üretimde en büyük artış diğer Asya ülkeleri ve Kanada’da görüldü. Rusya ve Kazakistan’da ise üretim azaldı.

Küresel petrol arzı Kasım’da bir önceki aya göre günlük 403 bin varil azalarak yaklaşık 101,7 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. Dünyadaki petrol sondaj kuyusu sayısı geçen ay 17 artışla 1865’e yükseldi. Sondaj kulesi sayısı OPEC ülkelerinde 13, OPEC dışı ülkelerde ise 4 arttı.

OPEC, 2023 yılında dünya petrol talebi büyümesine ilişkin tahminini günde 2,46 milyon varilde sabit tuttu. 2024’te ise talebin bir önceki aya göre değişmeyerek günde 2,25 milyon varil artacağını öngördü.

Talebin OECD ülkelerinde gelecek yıl bu yıla kıyasla günlük 300 bin varil artarak yaklaşık 46 milyon 100 varil, OECD dışı ülkelerde ise günlük 1,9 milyon varil artarak yaklaşık 58,3 milyon varile ulaşacağı tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.