Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Kararında Üretim Politikasında Değişiklik Beklenmiyor

OPEC+ grubunun, arzın sıkılaşması ve güçlü talebin petrol fiyatlarında yükselişe yol açması sebebiyle mevcut petrol üretim politikasına bağlı kalacağı öngörülüyor.
OPEC+ Kararında Üretim Politikasında Değişiklik Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) bakanlar ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefikler 4 Ağustos’ta bir araya gelecek. OPEC+ kaynağı olarak nitelendirilen 6 kişinin Reuters’a verdiği demeçte, grubun mevcut petrol üretim politikasında değişiklik yapmayacağı öne sürüldü.

Londra haber ajansı Reuters haberinde OPEC+ kaynaklarının üretim politikasında değişikliğe gitmemesinin neden olarak, daha sıkı arz ve esnek talebin petrol fiyatlarında yol açtığı ralliye işaret etti.

4 Ağustos’taki Ortak Bakanlar İzleme Komitesi adı verilen panelde, gerekirse tam bir OPEC+ toplantısı çağrısında bulunulabileceğine dikkat çekildi.

Sıkılaşan arz ve artan talebin etkisiyle faiz oranlarındaki artışlarla inatçı enflasyonun ekonomik büyümeyi vurabileceği endişelerinin de ağır basmasıyla Brent ham petrol, 85 doların üzerine çıkarak üç ayın en yükseğini gördü.

Komitenin Cuma günkü çevrimiçi toplantısında politika değişikliği yapmayacağını savunan altı OPEC+ kaynağı, bir kişi ise harekete geçmemek için yükselen petrol fiyatına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Haziran Toplantısında Suudi Arabistan Üretim Kesintisi Yapacağını Açıklamıştı

OPEC+ grubunun Haziran’da yedi saatten fazla süren toplantısının ardından Suudi Arabistan, Temmuz’da daha fazla üretim kesintisi uygulayacağını açıklamıştı. Söz konusu karara dalgalanan petrol fiyatları ve yaklaşan arz bolluğu sebep olarak sunulmuştu.

Temmuz’da derin üretim kesintileri yapacağını bildiren Suudi Arabistan, daha geniş gönüllü düşüşler gerçekleştirerek üretimi günde 1 milyon varil düşüreceğinin bilgisini vermişti.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, konuya ilişkin Riyad’ın günlük 1 milyon varillik (bpd) kesintisinin gerekirse Temmuz’dan sonra da uzatılabileceğine dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın