Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC, IEA’nın Fosil Yakıt Talebi Tahminini Eleştirdi

Petrol üreticisi grup OPEC, IEA’nın kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtlara olan talebin bu on yılın sonundan önce zirveye ulaşacağı öngörüsüne karşı çıktı.
OPEC, IEA’nın Fosil Yakıt Talebi Tahminini Eleştirdi
HABER GİRİŞ

Petrol üreticisi grup OPEC Perşembe günü, IEA’nın kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtlara olan talebin on yıl sonundan önce zirveye ulaşacağı tahminini eleştirdi. OPEC bu tahminleri, son derece riskli, pratik olmayan ve ideolojik güdümlü olarak tanımladı.

Dünyanın önde gelen enerji gözlemcisi IEA, dünyanın artık fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcında” olduğunu öne sürmüştü.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, ilk kez kömür, petrol ve gaz talebinin 2030′dan önce zirveye ulaşacağını, ardından iklim politikalarının yürürlüğe girmesiyle fosil yakıt tüketiminin düşeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Birol’un değerlendirmesi IEA’nın Ekim ayında yayınlanacak etkili bir raporu olan Dünya Enerji Görünümü’ne dayanıyor.

Çoğunlukla Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden oluşan çok uluslu bir grup olan OPEC, a IEA şefinin tahminine yönelik itirazlarını özetleyen bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Bu tür anlatılar yalnızca küresel enerji sisteminin olağanüstü bir şekilde başarısızlığa uğramasına neden oluyor.” ifadeleri yer aldı.

OPEC Genel Sekreteri Haitham al-Ghais, öngörü ile ilgili dünya çapında ekonomiler ve milyarlarca insan için korkunç sonuçlar doğuracağını, potansiyel olarak benzeri görülmemiş bir ölçekte enerji kaosuna yol açacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

OPEC ayrıca fosil yakıt talebinin zirve yapacağına ilişkin önceki tahminlerin gerçekleşmediğine vurgu yaptı. OPEC ile IEA arasındaki ilişki son yıllarda giderek gerginleşiyor. Birol, üreticiler ittifakının, Kovid-19 salgını sonrasında uyguladığı ciddi üretim kesintilerini çözerken üretim oranlarını artırma hızını eleştirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.