Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC, 2022 Petrol Talebi Beklentisini Üçüncü Kez Düşürdü

OPEC, 2022 büyüme tahminini paylaştı. OPEC’in petrol talebi beklentisi Nisan ayından bu yana üçüncü kez düştü. Gerekçe ise son dönemde yaşanan gelişmeler oldu.
OPEC, 2022 Petrol Talebi Beklentisini Üçüncü Kez Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 2022 büyüme tahminini açıkladı.

OPEC, Covid-19 salgınını kontrol altına alma hamleleri, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı ekonomik etkiler ve küresel çaplı enflasyonist baskı sebebiyle gelecek yıl için büyüme beklentisini tekrar düşürdü.

OPEC, IEA ile Çelişti

Tüm yaşanan gelişmelerin dünya petrol talebini olumsuz etkileyeceği tahmin edildi. Böylece OPEC, büyüme tahminini Nisan ayından bu yana üçüncü kez düşürdü.

OPEC’in bu görüşü ise Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ile çelişti. OPEC, son yayınladığı raporda aylık 2022 petrol talebinin önceki tahminden 260 bin varil eksik olacağı ve günde 3,1 milyon varile düşeceğini açıkladı. Artış beklentisini ise yüzde 3,2 olarak görece daha küçük tuttu.

IEA ise tahminini 380 bin varil artırarak günde 2,1 milyon varile çıkardı. IEA, daha önce hazırladığı raporlarda da beklentilerini OPEC’in aksine yüksek tuttu.

GCM Yatırım Banner

IEA’nın Haziran ayı raporunda, dünya çapında petrol talebinin gelecek yıl pandemi öncesi seviyeleri aşarak günde 101,6 milyon varile ulaşacağı söylenmişti.

Dünya Ekonomisinde Büyüme Yavaşladı

OPEC, hazırladığı raporda, küresel petrol piyasasının pandemi öncesi seviyelere yeniden ulaşabilmek için bu yılın ilk yarısında güçlü bir toparlanma yaşandığını kaydetti.

Raporda, “Bu, pandemi öncesi büyüme seviyeleriyle karşılaştırıldığında hala sağlam bir büyüme” denildi.

Fakat bu kez de dünya ekonomisinde büyümenin yavaşladığı söylendi. Bu sebeple 2022 küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 3,5’ten yüzde 3,1’e indiği aktarıldı. Gelecek yıl için daha fazla zayıflık riski olduğu paylaşıldı.

Taahhüt Edilenden Daha Küçük Artış Yaşandı

Açıklanan raporda, Rusya da dahil olmak üzere, OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun pandemideki arz kesintilerinin ardından petrol üretimini artırdığı söylendi.

Son aylarda ise OPEC+ ve bazı OPEC üyelerinin petrol sahalarına yatırıma yoğunlaşmaması ve Rus üretimindeki kayıplar sebebiyle planlanan üretim artışlarına ulaşamadıkları aktarıldı.

Temmuz’da OPEC üretiminin günde 162 bin varil artarak 28,84 milyon varile çıktığı ve taahhüt edilenden daha küçük bir artış yaşandığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.