Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ons Altın 1700 Dolar Üzerindeyken, Gram Tarihi Rekorundan Uzak

Dolardaki harekete paralel olarak yükselen altın, ons başına 1700 dolar üzerinde fiyatlanıyor. Gram altın ise 385 lira seviyelerinde geziniyor.
Ons Altın 1700 Dolar Üzerindeyken, Gram Tarihi Rekorundan Uzak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın ortak problemi haline gelen koronavirüs, piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Yatırımcıların endişeleri böyle bir ortamda her zamanki güvenli limanları olan altına odaklanmayı sağlarken, son dönemlerde dolar da güvenli liman olarak görülmeye başlandı.

Geçtiğimiz hafta tarihi yüksek zirvesini gören dolardaki bu yükseliş, talepteki fazlalıktan destek buluyor. Önemli ülke para birimlerinin çoğu karşısında değerini artıran para birimi, Türk lirası da dahil olmak üzere diğer paralara değer kaybı getirdi.

Dolardaki bu durumun yanı sıra bugün FED yetkililerinin negatif faizden uzak olunduğunu açıklamaları, altın piyasası üzerinde bir etkiye sahip oldu. Çünkü faizlerin düşük tutulması, altını daha cazip bir yatırım aracı haline getiriyor.

Dolardaki yükselişten ve FED gelişmelerinden destek bulan altın fiyatları, ons başına 1700 dolar üzerinde kalıcı olmayı başardı.

Ons Altın 12 MayısGeçtiğimiz hafta pek çok ülkenin art arda karantina kurallarını gevşetmesiyle ons altın 1700 doların altına gerilemişti. Pandemi süresince genel olarak yükseliş eğiliminde olan değerli metal, güvenli liman niteliğini korudu.

Phillip Futures’ın emtiadan sorumlu kıdemli yöneticisi Avtar Sandu, altının bugünkü seyri için şu değerlendirmeyi yaptı;

GCM Yatırım Banner

Altın Yorumu Avtar SanduPazartesi günü yatay bir seyir izleyen ons altın, Cuma günü gelen ABD istihdam verilerinden sonra 1700 dolar üzerinde kalıcılık sağlamıştı. Günü 1697,51  dolardan kapattı. Bugün saat 14:44 sularında 1704,79 dolardan alıcı buluyor.

Salı günü de bir önceki güne yakın seviyelerde bulunan ons altın, dün %0,3 civarında düşmüştü. Analistler değerli metalde “üçgen görünümündeki seyrin” devam ettiğini ve 1679 – 1720 seviyelerinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Bunun yanında doların seyrini etkileyebilecek herhangi bir gelişmenin ons altına da yansıyabileceğini söylüyorlar.

Gram altın ise Salı günü 383 lira civarından fiyatlanıyor.

Gram Altın 12 MayısPandemi süresince 2 rekor kaydeden gram altın, dünkü işlemlerinde 386 liraya kadar gerilemişti. Ekonomilerin yeniden başlatılmasıyla fiyatlarını düşüren değerli metalde aynı zamanda ikinci dalga endişeleri etkili olmuştu.

Gram altın, Pazartesi günü 391 liraya kadar çıktı ve ardından kapanışı 386,03 liradan yaptı. Salı günkü işlemlerinde ise saat 15:22’de 383,29 liradan fiyatlanıyor. Dünküne kıyasla önemli bir değişim kaydedilmediğini söyleyebiliriz.

GCM Yatırım analistleri 386,50 – 389,50 seviyelerinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca dolar/TL’nin bir süre yatay bantta gezinmesi ve beraberinde onsun yönünü aşağı çevirmesinin gram altındaki negatif hareketliliği sınırladığı söyleniyor.

1 aylık seyri göz önüne alındığında yatırımcısına yaklaşık %12 kazandıran gram altının 392,50 seviyelerine kadar yükselebileceği ihtimali değerlendiriliyor. Özellikle son dönemlerde altına olan talep arttı. Buna bağlı olarak gram altının son 1 ay içindeki seyrine baktığımızda %12,56 değer kazandığını görüyoruz.

Commonwealth Bank of Australia analisti Vivek Dhar ise altına yönelik notunda şu ifadelere yer vermiş;

Vivek Dhar AltınÖte yandan dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde salgın devam ederken, birçok yerde ekonomiyi yeniden açma çalışmaları başladı. Felaketin zirve yaptığı New York hükümeyi dahi yeniden açılma akımına katıldı. Salgınla savatan galip çıktığı düşünülen Çin’de ise son 2 gündür iki basamaklı artış kaydedilmesi, ikinci dalga endişelerini tüm dünyaya yaydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.