Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Önemli Kriterlere Göre Yükselebilecek 7 Hisse! MIATK Listede

Piotroski Skoru kullanılarak yapılan ve 7 kriterin baz alındığı yöntemde 7 şirketin öne çıktığı görülüyor. Söz konusu şirketler arasında en yüksek puanı Net Holding aldı. İşte detaylar;
Önemli Kriterlere Göre Yükselebilecek 7 Hisse! MIATK Listede
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 2024 yılında 8000 çevresinde konumlanmaya devam ediyor. 23 Ocak’ta 8145 puana kadar çıkan endeks, kapanışa doğru gelen satışlarla yüzde 0,7 düşerek günü 7950 puandan tamamladı.

Uzmanların büyük çoğunluğu, 2024’te yapılacak seçimlerden dolayı belirsizliğin öne çıktığını belirtiyor. Seçimden sonra belirsizliğin sona ermesiyle yukarı yönlü hareketliliklerin gerçekleşeceği düşünülüyor. Yatırımcılar da bu süreçte doğru hisse senetlerini seçmek adına önemli göstergeleri takip ediyor.

InvestingPro üzerinden Piotroski Skoru kullanılarak yapılan temel analizle güçlü finansal yapıya şirketler tespit edildi. Piotroski Skoru, 2022 yılında Joseph Piotroski tarafından geliştirilen bir temel analiz yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Piotroski Skorunda kullanılan dokuz kriter:

  • Cari yılda aktif karlılığın (ROA) pozitif olması
  • Cari yılda pozitif nakit akışı sağlanması
  • ROA’nın bir önceki yıla göre daha yüksek olması
  • Uzun vadeli borcun düşüş eğiliminde olması
  • Cari oranın bir önceki yıla göre daha yüksek olması
  • Yıl içinde hisse artırımı yapılmamış olması
  • Brüt kar marjının geçen yıldan daha yüksek olması
  • Aktif devir hızının geçen yıldan daha yüksek olması

Söz konusu kriterler ele alınarak değerlendirildiğinde 7 kriteri sağlayan şirketler Net Holding (NTHOL), Mia Teknoloji (MIATK), LDR Turizm (LIDER), İş Finansal Kiralama (ISFIN), Reysaş Taşımacılık (RYSAS), Servet GYO (SRVGY) ve Adel Kalemcilik (ADEL) olarak sıralanıyor.

GCM Yatırım Banner

Önemli Kriterlere Göre Yükselecek 7 Hisse! MIATK ListedeKaynak: InvestingPro

Piotroski Skoru yöntemine göre puanlama yapıldığında 7 skorunun üzerindeki hisseler satın alınabilir kategoride görülürken zaman içinde bu kriterlerin kaybedilmesinin göz önünde bulundurulması gerektiği belirtiliyor.

Önemli Kriterlere Göre Yükselecek 7 Hisse! MIATK ListedeKaynak: Paratic Piyasalar

Sıralamada en yüksek skoru olan şirket Net Holding oldu. Şirketin hisseleri için adil değer potansiyeli olarak yüzde 52,3 seviyesine işaret ediliyor. NTHOL, 23 Ocak’ta sert bir düşüş gerçekleştirdi ve yüzde 10 düştü. 23,3 TL’ye gerileyen hisse haftalık yüzde 3,8 değer kaybetti. Hissede aylık yüzde 24,6, yıllık yüzde 81,6 oranında artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.