Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Onaylanan Yerli Malı Belgesi Sayısı Temmuz’da Çift Haneli Azaldı

TOBB, Temmuz ayında onay alan yerli malı belgelerinde düşüş yaşandığını duyurdu. İşte detaylar…
Onaylanan Yerli Malı Belgesi Sayısı Temmuz’da Çift Haneli Azaldı
HABER GİRİŞ

Yerli malı belgesi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 63. maddesi uyarınca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan Yerli Malı Tebliği’ne göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından onaylanıyor.

Buna göre Temmuz 2022’de 776 adet yerli malı belgesine onay verildi. Yılın ilk 7 ayında onaylanan yerli malı belgesi sayısı yüzde 16,4 azaldı.

TOBB Yerli Malı Belgesi Veri Tabanı’ndaki aktif yerli malı belgelerinin toplam sayısı 14 bin 465 olarak açıklandı.

Onay alan belge sayısı Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 28,7 oranında azaldı.

Onaylanan belgelerden 765 adetin sistemde aktif halde bulunduğu belirtildi. Bu belgelerin 567’sinin yüksek ve orta-yüksek teknoloji düzeyinde, 198’inin ise orta-düşük ve düşük teknoloji düzeyinde olduğu saptandı.

GCM Yatırım Banner

En Çok Belge İstanbul’da Onaylandı

TOBB, illere göre onaylanan yerli malı belgelerin sayısını açıkladı. Buna göre 157 adet ile İstanbul ilk sırada yer aldı.

Sonraki sırada 114 adet ile Ankara, 51 ile İzmir, 50 adet ile Kocaeli, 39’la Konya, 38’le Bursa, 28 adet ile Aksaray, 26’yla Tekirdağ, 21’le Burdur ve Sakarya geldi.

Haziran Ayında Onaylanan Belge Sayısı Yüzde 48,9 Arttı

Haziran ayında onay alan belge sayısı bin 368 adet olmuştu. Yerli malı belgesi sayısı önceki aya kıyasla yüzde 48,9 oranında artmıştı.

Yıllık bazda yüzde 19,1 oranında bir azalış kaydedilmiş, veri tabanındaki belgelerin toplam sayısı 14 bin 667 olarak belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.