Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Okul Gıdası Uygulamasına Geçiş 2026 Yılına Ertelendi

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumların bünyesinde faaliyet gösteren işletmelerin "Okul Gıdası" uygulamasına geçişi için yeni tarih 14 Eylül 2026 olarak belirlendi.
Okul Gıdası Uygulamasına Geçiş 2026 Yılına Ertelendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. 22 Ekim 2020 tarihli ve 31282 sayılı Resme Gazete’de yayımlanan Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’in geçici 1’inci maddesinin 1’inci fıkrasında yer alan “11/9/2023” ibaresinin “14/9/2026” olarak değiştirildiği kaydedildi.

Tebliğe göre Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okul veya kurumların bünyesinde faaliyet gösteren, kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalarına ilişkin düzenleme yapıldı.

Söz konusu yerlerde “Okul Gıdası” onay şartlarını ve bu gıdalarda kullanılacak “Okul Gıdası” logosunun kullanımına ilişkin hususların düzenlendiğinin bilgisi verildi.

Bu kapsamda bahsi geçen eğitim kurumlarında faaliyet gösteren bu işletmelerin, doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunacağı hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan “Okul Gıdası” onayı alacağı belirtildi.

Satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda “Okul Gıdası” logosunun kullanımına ilişkin süreninse 14 Eylül 2026’ya kadar uzatıldığına dikkat çekildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin, 11 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdiğine işaret edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu