Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OHAL Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Yayımlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, OHAL ilan edilen illerde esnaflar, memurlar ve deprem sonrası yerini değiştiren kişiler için alınan tedbirler duyuruldu.
OHAL Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında alınan bazı tedbirler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu kararnamenin amacının, deprem nedeniyle yerleşim yerini değiştiren kişilerin haklarının korunmasının yanında esnaf ve memurlara yönelik getirilen tedbirler olduğu belirtildi.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi olarak ilan edilen yerlerde, depremin olduğu tarih itibarıyla yerleşim yeri bulunan kişilerin, yerini değiştirmesi durumunda, bu kişilere deprem sonrası tanınan kanunlar, idari tasarruflar ve diğer mevzuatlar konusundaki hakların kaybı olmayacak.

Esnaf ve Sanatkarlar ile Bazı Kooperatifler ile İlgili Düzenlemeler

132 numaralı kararnamenin amacının OHAL kapsamında avans ödemeleri, sanayi siciline ilişkin süreler ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatifler hakkında yapılan bazı düzenlemeler şu şekilde sıralandı:

GCM Yatırım Banner
  • Devlet Memurları Kanununun 24. maddesi uyarınca depremde hayatını kaybeden memurlara yapılmış aylık ve ücret ödemeleri geri alınmayacak.
  • OHAL ilan edilen illerde 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun bazı maddelerinde belirtilen sanayi siciline yönelik istenen süreler 3 ay süreyle durduruldu.
  • Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren, depremde zarar gören esnaf ve sanatkarlardan, OHAL süresince esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarınca düzenlenecek belgeler için ücret alınmayacak.
  • Esnaf ve sanatkar odaları, birlikleri, federasyonları ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile kooperatif ve üst kuruluşları 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren OHAL süresince, OHAL ilan edilen illerde, yönetim kurulunca alınacak kararla ayni ve nakdi yardım yapabilecek.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın