Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oğuz’dan Tarihsel Eleştiri: Kelle Gitmiyor, Vergi Bitmiyor

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni vergi reformu paketiyle ilgili Ekonomim yazarı Oğuz, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Oğuz’dan Tarihsel Eleştiri: Kelle Gitmiyor, Vergi Bitmiyor
HABER GİRİŞ

Hükümetin çalışma yürüttüğü yeni vergi reformu paketine yönelik Ekonomim yazarı Şeref Oğuz değerlendirmelerde bulundu. Oğuz bugün “Şeytan kulağına kurşun vergiler” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

3 bin 800 yıl önce Hammurabi’nin Babil caddelerine dev tabletler asarak üzerine, “Vergi vermeyenin kellesi gider.” yazdığı ifadeleri anımsatan Oğuz, Hammurabi’nin yasaları bilmiyordum mazeretini ortadan kaldıran kişi olduğunu anımsattı.

Buna rağmen son 3 bin 800 boyunca kellelerin gittiğini ancak vergilerin de “mümkünse” verilmediğini kaydetti.

Bugün kellelerin gitmediğini ama vergi üzerinden devletin tüm işletmelerin doğal ortağı olduğuna dikkat çekti. Hazinedeki para bitince devletin vatandaştan vergi yöntemi ile para aldığını belirtti.

Tarihin İlginç Vergileri

Kasayı boşaltan imparator, kral, cumhurbaşkanı veya başkan her kim olursa olsun, vatandaşa vergi salmayı bir marifet olarak gördüğünü savunan Oğuz, meclisin bu vergi iştahına “dur” demek için icat edildiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Tarihte uygulanan bazı ilginç vergilere de değinerek, “Antik Roma’da kölelerden özgürlük vergisi, Ortaçağ’da sabun kullanma vergisi, İngiltere’de şömine ve pencere vergisi, Rusya’da sakal vergisi” gibi örnekleri sıraladı.

Vergiler ve Toplumsal Tepkiler

Vergiler yüzünden devrimlerin ve toplumsal çalkantıların yaşandığını dile getiren Oğuz, yazısına şöyle devam etti;

” Fransa’da tuz vergisi konulunca büyük tepki topladı ve 1789 Fransız Devrimi’ne katkıda bulundu. Aynı şekilde mum vergisi getirilince İngiltere’de halkın tepkisiyle hükümet düştü. Çin’de hayvan besleyenlerden aşırı vergi alınınca iç savaşa kadar uzanan sosyal çalkantılar, isyanlar çıktı.”

Ayrıca Şeref Oğuz oyun kâğıdı vergisi, korkak vergisi, idrar vergisi, saat vergisi, yaban mersini vergisi, Google vergisi, inek gazı vergisi, şeker vergisi, yağmur suyu vergisi, köpek vergisi, uçan balon vergisi, peruk vergisi, rüşvet vergisi (eskiden Almanya’da yasaldı) gibi birçok garip vergi türüne de dikkat çekti.

Oğuz’dan Tasarruf Çağrısı

Oğuz, hükümete yeni vergiler salmaması ve tasarruf yapması çağrısında bulundu. Çiğdem Toker’in araştırmasına işaret ederek, Tasarruf Paketi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasının da işe yaramadığını bildirdi.

Nisan’dan Mayıs’a devletin temsil, ağırlama ve tören harcamasının 7 kat arttığına dikkat çekerek, bina kiralama, haberleşme harcamasının yüzlerce milyon lira arttığını vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin, gözünün değdiği her yerden vergi almaya çalıştığını ancak zenginden vergi alınması önerisini ciddiye almadıklarını aktardı. Verginin dar gelirli vatandaşlardan alınmaya devam ettiğini ekledi.

Oğuz, bütçe açığının dar gelirli vatandaşlardan alınacak vergilerle kapatılmaması gerektiğini ileri sürdü. Kayıt dışı gelirlerden vergi almasını veya aşırı harcamalara son verilmesini önerdi.

Vergi istisnalarının kaldırılmasını öneren Oğuz, vergi için gereksiz teşviklerin sonlanması gerektiğini öngördü.

Oğuz, zenginlerden vergi alınmamasına, fakirlerden ise vergi alınmasına, aşırı harcamalara ve israfa dikkat çekerek, hükümete insaflı olma çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.