Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İletişim Başkanlığı’ndan Üniversite Harç Haberine İlişkin Açıklama

Sosyal medyada gündeme gelen üniversite harçlarının geri getirildiğine dair iddianın ardından, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklamada bulundu.
İletişim Başkanlığı’ndan Üniversite Harç Haberine İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İletişim Başkanlığı, bazı haber kaynaklarında ve sosyal medyada “Üniversite harçları geri getirildi” iddialarının ardından açıklamalarda bulundu. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu iddianın doğru olmadığını belirterek, “Devlet üniversitelerinde eğitime başlayacak veya eğitimi devam eden öğrenciler harç ödemeyecektir.” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, Resmi gazetede yayımlanan 2023-2024 eğitim öğretim yılı öğrenci harçları ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararına göre, geçen yıllarda olduğu gibi devlet üniversitelerinde eğitime başlayacak olan ve eğitimi devam eden öğrenciler yine harç ödemeyeceği belirtildi.

Bu durumun, kararın 1’inci maddesi 3 numaralı fıkrasında açıkça belirtildiği, aynı maddenin geçen yıl yayımlan kararda mevcut olduğu ve delirtilen ödemelerin devlet tarafından karşılanmaya devam edeceği kaydedildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda geçen ödemelerin, sadece yurt dışından gelen öğrenciler ve program sürelerini aşan (okulu uzatan) öğrencilerle ilgili olduğu belirtildi.

Açıklamanın sonunda, “Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, üniversite harçları geri getirildi. Yeni eğitim yılında ikinci öğretimin yanı sıra artık birinci öğretim öğrencileri de harç ödeyecek” iddiası doğru değildir.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.