Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD’den Türkiye Açıklaması: Büyümede G20’nin Zirvesinde

Türkiye yüzde 2,4 ile G20 ülkeleri arasında en yüksek büyümeyi kaydeden ülke oldu. G20 ülkelerinin ortalama büyüme oranı ise yüzde 0,9 olarak gerçekleşti. Detaylar şöyle...
OECD’den Türkiye Açıklaması: Büyümede G20’nin Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) açıkladığı verilere göre, G20 ülkelerinin ekonomik büyümesi, geçen çeyrekteki yüzde 0,7’lik büyümeye kıyasla hafif ilk çeyrekte bir artış gösterdi.

G20 ekonomileri, bu yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 0,9 büyüdü. Bu dönemdeki ekonomik performansın itici gücü, Çin ve Hindistan ekonomilerindeki büyüme oldu. Türkiye, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Endonezya, G20’nin genel ortalamasının üzerinde büyüme kaydetti.

Türkiye yüzde 2,4 ile en yüksek büyümeyi elde ederken, onu yüzde 1,9 ile Hindistan, yüzde 1,6 ile Çin, yüzde 1,4 ile Suudi Arabistan, yüzde 1,3 ile Güney Kore ve yüzde 1,2 ile Endonezya izledi.

Suudi Arabistan ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,6 küçüldükten sonra bu yılın ilk çeyreğinde toparlanma kaydetti. Çin, Güney Kore ve Türkiye’nin ekonomik büyümesi geçen çeyreğe göre artarken, Hindistan ve Endonezya’da hafif bir düşüş yaşandı.

ABD’de Büyüme Yavaşladı

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise ilk çeyrekte yüzde 0,3 büyüyerek, geçen çeyrekteki yüzde 0,8’lik büyümeye göre yavaşlama gösterdi. Japonya ekonomisi yüzde 0,5 ve Güney Afrika ekonomisi yüzde 0,1 daraldı. Brezilya, İngiltere ve Almanya ise geçen yılın son çeyreğinde yaşanan daralmanın ardından, bu yılın ilk çeyreğinde ekonomik toparlanma yaşadı.

GCM Yatırım Banner

G20 ülkelerinin yıllık bazdaki ekonomik büyümesi ise yüzde 3,3 olarak hesaplandı. Hindistan yüzde 8,4 ile yıllık bazda en yüksek büyümeyi kaydederken, Türkiye yüzde 7,4 ile onu takip etti. Suudi Arabistan ekonomisi ise yıllık bazda yüzde 1,5 küçülerek, G20 ülkeleri arasında en yüksek daralmayı yaşayan ülke oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.