Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD’de Çift Haneli Enflasyonlar Artarken Türkiye Dikkat Çekti

OECD, Temmuz ayı enflasyon raporunu yayımladı. 7. ayda Kasım 2020 sonrası ilk kez gerileme görülürken çift haneler arttı. İşte Türkiye'nin de yer aldığı tablo...
OECD’de Çift Haneli Enflasyonlar Artarken Türkiye Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), aylık tüketici fiyatları istatistiklerini yayımladı. Buna göre OECD’de yıllık enflasyon, Haziran ayındaki yüzde 10,3’ten Temmuz’da yüzde 10,2’ye hafifçe geriledi. Düşüş küçük olsa da Kasım 2020’den bu yana enflasyondaki ilk düşüşü yansıttı.

Öte yandan Haziran ve Temmuz 2022 arasında yıllık enflasyon Kanada, Yunanistan, Lüksemburg ve ABD’de en az 0,5 puan düşerken, çift haneli enflasyon kaydeden ülke sayısı 13’ten 15’e yükseldi.

Enerji enflasyonunda, 38 OECD ülkesinden 26’sında düşüş olması dikkat çekti ki Haziran’daki yüzde 40,7’den Temmuz’da yıllık bazda yüzde 35,3’e geriledi. Fakat gıda fiyatları cephesinde aynı trend görülemedi.

Bölgedeki gıda fiyatlarında enflasyon, Haziran’daki yüzde 13,3’e kıyasla, Temmuz’da yüzde 14,5’e ulaşarak yükselişi sürdürdü.

Gıda ve enerji hariç tutulduğunda OECD’nin enflasyonu yıllık bazda Haziran 2022’deki yüzde 6,5’e kıyasla Temmuz 2022’de yüzde 6,8’e yükseldi. G7 bölgesinde yıllık enflasyon, Haziran’daki yüzde 7,9’dan Temmuz’da yüzde 7,6’ya geriledi. Birleşik Krallık dışındaki tüm G7 ülkelerinde enerji fiyatları enflasyonu
geriledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu G20 bölgesinde ise yıllık enflasyon Temmuz’da değişmeyerek yüzde 9,2’de sabit kaldı. OECD tablosuna bakıldığında en yüksek oranlardan birini Türkiye’nin kaydettiği görüldü.

OECD Temmuz Tablo
KAYNAK: OECD

Yukarıdaki tabloda belirtildiği gibi Temmuz’da yüzde 79,6 olan enflasyon, dün açıklanan verilere göre Ağustos’ta yüzde 80,21 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından hesaplanan verilere göre ise enflasyondaki artış, Ağustos’ta yıllık yüzde 181,37’ye ulaştı.

TÜİK verilerinin üzerine yorum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünyanın en büyük ekonomilerinin enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuştuğunu, bu ülkelerin 40-50 yılın zirvesine çıkan enflasyon oranları nedeniyle ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyduklarını söyledi.

“Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz” ifadeleriyle dikkat çekti. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.