Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD: Şirketler Ücret Artışlarını Karşılayabilecek Karlılığa Sahip

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, şirketlerin enflasyonla mücadele kapsamında ücret artışlarını karşılayabileceğini belirtti.
OECD: Şirketler Ücret Artışlarını Karşılayabilecek Karlılığa Sahip
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, 2023 İstihdam Görünümü raporunu yayımladı. Raporda çoğu ülkedeki şirketlerin, personelin yüksek enflasyonla başa çıkması için gereken ücret artışını karşılayabilecek kadar kâra sahip olduğuna yer verildi.

İşgücü piyasaları sıkı olmasına rağmen, Paris merkezli OECD’nin 2023 İstihdam Görünümü’nde izlenen 34 ülkenin 31’inde işverenler ücretleri enflasyona ayak uyduracak şekilde artırmadı. Raporda, enflasyon dikkate alındıktan sonra, ücretlerin yılın ilk çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 3,8 düştüğü ve yüzde 15,6 ile en büyük düşüşün Macaristan’da olduğu kaydedildi.

İşçiler yüksek enflasyonun satın alma güçlerini aşındırdığını görürken, rapordaki tüm ülkeler pandemiden bu yana işletmelerin kârlarının ücretlerden daha hızlı arttığına tanıl oldu.

OECD çalışma politikası başkanı Stefano Scarpetta açıklamasında, “Yaşayan bir krizin maliyeti, hükümetlerin yapabilecekleri, şirketlerin ve işçilerin yapmak zorunda oldukları arasında paylaşılması gereken bir maliyettir” ifadelerini kullandı.

Scarpetta, fiyatlarda sarmal yaratmadan, ücretlerdeki bir miktar artışı karşılamak için kârlarda bir miktar yer olduğunu söyledi. Ücretlerin ne kadar artırılabileceği konusunda ülkelerin ve sektörlerin de dikkate alınması gerektiğini, ayrıca küçük ve orta ölçekli firmalarda kar artışlarının daha düşük olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yapay Zeka Uyarısı

OECD ayrıca gelecekte yapay zekanın işleri önemli ölçüde etkileyebileceğini bildirdi. Firmaların yapay zekayı benimsemesi nispeten düşük olsa da, düşen maliyetler ve yapay zeka becerilerine sahip çalışanların artan mevcudiyeti, OECD ülkelerinin bir yapay zeka devrimine yaklaştığı kaydedildi.

Raporda, “Yapay zeka da dahil olmak üzere tüm otomasyon teknolojileri göz önüne alındığında, işlerin yüzde 27’si yüksek otomasyon riski taşıyan mesleklerde bulunuyor. İlk bulgular, yapay zekanın getirdiği fırsatları ve riskleri vurguluyor.” ifadeleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.