Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD Raporuna Göre Gelir Eşitsizliğinde Makas Açılıyor

OECD'nin Bölgesel Görünüm Raporu'nda metropol ve kırsal arasında gelir eşitsizliğinin büyüdüğü görüldü. Detaylar haberin içerisinde;
OECD Raporuna Göre Gelir Eşitsizliğinde Makas Açılıyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından açıklanan Bölgesel Görünüm Raporu açıklandı. Raporda OECD ekonomileri arasında son 20 senede düşük gelirli ülkelerin yüksek büyüme performansına bağlı kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) seviyelerinin birbirine yakınlaştığı görüldü.

27 OECD ülkesinden 15’inde metropol ve kırsaldaki gelir eşitsizliğinin büyüdüğüne işaret edildi. Metropol bölgelerde GSYH’nin, kırsaldan ortalama yüzde 32 daha yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi.

Büyümeye ve kalifiye çalışanları çekmeye devam eden şehirler sebebiyle diğer bölgelerde çalışan sayısının ve nüfusun daraldığına işaret edildi.

Bölgeler arasındaki kalıcı eşitsizliklerin giderilmesi içinse özel tasarlanmış politikalara ve kurumsal adımlara ihtiyaç duyulacağı söylendi.

Bölgeler Arası Gelir Farkı Genişliyor

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cormann, mevcut verilere göre söz konusu 27 OECD ülkesinden 15’inde bölgeler arasındaki gelir farkının genişlediğine dikkat çekti.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Söz konusu durumun büyük ölçüde işçiler ve işletmeler için daha az fırsata erişimle açıklanacağını belirten Cormann, şöyle konuştu;

“Geri kalmış bölgelerde büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olmak için politika çerçeveleri kalıcı eşitsizlikleri ele almalı, kamu hizmetlerine ve altyapıya erişimi iyileştirmeli, üretkenliği ve rekabet gücünü artırmalı.”

Bölgeler için dijital dönüşüm fırsatlarının daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, yönetişim ve hükümet kapasitesinin iyileştirilmesinin de bu adımlara dahil olması gerektiğini savundu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu