Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD Küresel Asgari Kurumlar Vergisi Anlaşmasını Açıkladı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü bugün aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 140 ülkenin onay verdiği küresel asgari kurumlar vergisi anlaşması yayımlandı.
OECD Küresel Asgari Kurumlar Vergisi Anlaşmasını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 140 ülkenin onay verdiği küresel asgari kurumlar vergisi anlaşması yayımlandı. Anlaşmanın Google, Amazon, Microsoft ve Facebook gibi internet şirketlerini de kapsadığı belirtildi.

Anlaşma kapsamında küresel şirketlerin 2024 yılından itibaren faaliyet gösterdikleri her yetki alanındaki kârları üzerinden yüzde 15’lik bir efektif vergi oranına tabi olmalarının sağlanacağı bildirildi.

Söz konusu anlaşmanın, ülkelerin kendi iç kanunlarına uygulayabilecekleri küresel asgari vergiye ilişkin model kurallarını da getireceğine işaret edildi.

Sistemde, Düşük ve Orta Gelirli Ülkeler En Fazla Payı Alacak

OECD 8 Ekim 2021’de aralarında Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı küresel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 90’ınından fazlasını temsil eden 140 ülkenin uluslararası vergi reformuna yönelik anlaşmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Yaklaşık 200 milyar dolar tutarındaki kâra ilişkin vergi haklarının her yıl piyasa bölgelerine yeniden tahsis edileceği öngörüldü. Bunun ise 2021 verilerine göre yıllık 17-32 milyar dolar arasında küresel vergi geliri artışına yol açacağı tahmin edildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Söz konusu anlaşmada düşük ve orta gelirli ülkelerin, mevcut kurumlar vergisi gelirlerinden en fazla payı elde edeceği öngörüldü. Yapılan açıklamada, reformların hızlı ve yaygın şekilde uygulanmasının öneminin altını çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.