Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD: Ekonomik Görünüm İyileşse de Enflasyon Riski Sürüyor

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, küresel ekonomik görünümün 2023'te iyileştiğini belirtti. Enflasyonist risklere dikkat çekti.
OECD: Ekonomik Görünüm İyileşse de Enflasyon Riski Sürüyor
HABER GİRİŞ

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann, küresel ekonomik görünümün bu yıl için iyileştiğini ancak enflasyon sorunlarının sürdüğünü söyledi. Cormann değerlendirmesinde, “2023′ün başında dünya için görünüm, sadece iki veya üç ay önce olacağını düşündüğümüzden biraz daha parlak” ifadelerini kullandı.

OECD başkanı, bu hafta Hindistan’ın Bengaluru kentinde düzenlenen G-20 finans liderleri toplantısı öncesinde, enerji ve gıda fiyatlarının zirve noktalarından önemli ölçüde daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Cormann, Avrupa’nın enerji kaynaklarını başarılı bir şekilde çeşitlendirmeyi başarması nedeniyle fiyatların önemli ölçüde düştüğünü kaydetti. Buna ek olarak, kış mevsiminin yumuşak geçmesinin, gaz fiyatlarını düşük tutan enerji talebini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Cormann: Enflasyon Riskleri Sürüyor

OECD başkanı, yine de enflasyon risklerinin devam ettiğini ve iyi bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.

Enflasyonun düşmeye başladığını ancak henüz mücadelenin bitmediğini belirten Cormann, “Enflasyonla mücadele için yapılacak daha çok iş var ve bu risklerle birlikte geliyor. Bunlar, haftalar ve aylar boyunca iyi bir şekilde yönetilmesi gereken riskler.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

OECD başkanı, Federal Rezerv’in artan fiyat baskılarını dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmek açısından geçen yıl agresif bir eylem gerçekleştirdiğini vurguladı.

Cormann, FED’in enflasyonla daha istikrarlı bir şekilde savaşmaya devam ettiğini belirterek, “Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının verileri izlemeye ve kararları uygulamaya devam etmesini beklediğimiz şey bu.” açıklamasında bulundu.

FED Şubat ayı başlarında 25 baz puan artırım ile faizleri yüzde 4,75 seviyesine çıkardı. tüketici ve üretici enflasyonuna dair gelen veriler, FED’in agresif yürüyüşünü sürdüreceği beklentilerini artırıyor. Bir sonraki toplantı 22 Mart’ta gerçekleştirilecek. Beklenti 25 baz puanlık faiz artırımı olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın