Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD Bölgesinde Ekonomi Son Çeyrekte Zayıf Seyrini Sürdürdü

OECD'nin bugün açıkladığı verilere göre 2023 yılının son çeyreğinde bölge ekonomisi yüzde 0,4 oranında büyüdü. Detaylar haberde;
OECD Bölgesinde Ekonomi Son Çeyrekte Zayıf Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından bugün 2023 yılı 4’üncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) istatistikleri açıklandı. Geçici tahminlere göre OECD ülkeleri geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 büyüme kaydederek son iki yıldaki zayıf seyrini sürdürdü.

G7 ülkeleri arasında ise büyümenin 4’üncü çeyrekte 3’üncü çeyrekteki yüzde 0,5’ten yüzde 0,1 oranında azalarak yüzde 0,4’e gerilediği belirtildi. Bu G7 ülkeleri arasında Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya ekonomilerinde daralma görüldüğüne işaret etti.

Ekonomiler arasından Almanya’da yüzde 0,3, Japonya’da yüzde 0,3 ve Birleşik Krallık’ta ise yüzde 0,1 daralma kaydedildi. İngiltere ve Japonya’da art arda iki çeyrekte küçülme gerçekleşti.

Kanada ve İtalya ekonomileri ise yüzde 0,4 ve yüzde 0,2 oranında büyürken, Fransa’da art arda iki çeyrekte büyüme gerçekleşmedi. ABD’de ise ekonomik büyüme üçüncü çeyrekte yüzde 1,2 iken dördüncü çeyrekte yüzde 0,8’e geriledi.

Diğer OECD ülkeleri arasında Norveç ve Kosta Rika’da yüzde 1,5 ve yüzde 1,8 oranında büyüme yaşandı. İrlanda’da ise yüzde 0,7 oranında bir küçülme görüldü. Euro Bölgesi ekonomisi ise yüzde 0,5 oranında büyüdü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.