Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ODMD: Otomotiv Pazarını Kurumsallar Domine Edecek

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Bozkurt, kredilere kısıtlama getirilmesinin sektöre etkilerini değerlendirdi.
ODMD: Otomotiv Pazarını Kurumsallar Domine Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in taşıt kredilerine sınırlama getirileceğine yönelik verdiği mesajlar hakkında konuştu. Şu an büyük sorunun enflasyon olduğunu, enflasyonla mücadelede ise cari açık konusuna çözüm bulmanın öncelik olduğunu belirtti.

Bu bakımdan akla ilk gelen iç tüketimin düşürülmesi yolunun oldukça anlaşılabilir bir durum olduğunu ifade etti.

Bu yaklaşımın otomotiv sektöründe toplam pazar adetlerinde düşüş yaratacağını öngördüklerini söyleyen Bozkurt, “Her ne kadar bu durum ilk bakışta bizleri mutlu etmese de, orta-uzun vadede enflasyon sorununun kalıcı bir şekilde çözülerek, ekonomik istikrar elde edilmesi açısından ne kadar kritik olduğunun bilincindeyiz. O sebeple, ekonomik yol haritasına sabırla destek vermemiz gerekmektedir.” dedi.

Bireysel Kredi Kullanımında Sert Düşüş

Normal pazar koşullarında bireysel müşterilerin yüzde 70’inin kredi kullanarak araç aldığını fakat bu oranın son gelişmelerle birlikte yüzde 20-25’lere indiğini söyledi.

Ortalama 1,5 milyon TL değerindeki bir araç için en fazla 250-300 bin lira kredi kullanılabildiğine dikkat çekti. Bu nedenle kredilerin daha fazla kısılmasına ihtiyaç olup olmadığına bakmakta fayda olduğunu sözlerine ekledi.

Kredi konusunda önümüzdeki süreçte önemli olanın kurumsal (filo) müşterilerin krediye erişebilmesi olacağını belirten Bozkurt, “Otomotiv pazarını kurumsal müşterilerin domine edeceği bir sürece girileceği de aşikardır.” ifadesini kullandı.

Kurumsal müşterilerin krediye ulaşımında bir rahatlama olmaması durumunda şirketlerin araç ihtiyacı karşılanamayacağını ve ticari operasyonların sekteye uğrayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu