Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ödenen Hasar Tazminat Tutarı 1,5 Milyar TL’ye Ulaştı

DASK'a gelen hasar ihbarı sayısı 314 bini aşarken, toplamda ödenen hasar tazminat tutarı 1,5 milyar TL'ye ulaştı. Detaylar haberde...
Ödenen Hasar Tazminat Tutarı 1,5 Milyar TL’ye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Maraş merkezli depremden sonra Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) yapılan hasar ihbarı gelemeye devam ediyor. Konuya yönelik en son bilgiler paylaşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre depremden etkilenen illerdeki poliçe sayısı 1 milyon 143 bin 249 oldu. Ayrıca hasar ihbarı ise 314 bin 412’ye ulaştı.

Bunun yanında toplamda ödenen hasar tazminat tutarı 1,5 milyar TL’ye ulaştı. 17 ile eksper atandı ve dosya sayısı 61 bin 228 oldu.

En Fazla Ödeme Pert Olan Dairelere Yapıldı

Kurumdan yapılan toplam ödemenin yüzde 85’i yani 1,28 milyar TL’si hasar durumu pert olan dairler için yapıldı. Bunun yanında ödemelerin yüzde 3’ünü ( 39,3 milyon TL) ağır hasarlı binalar, yüzde 4’ünü yani 67,2 milyon TL’si hafif hasarlı binalar ve yüzde 8’ini (118 milyon TL) orta hasarlı binalar oluşturdu.

Ayrıca DASK tarihinde bir ilk geçekleştirildiği belirtildi. Buna göre ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar dosyaları için sigortalıların DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabildiği aktarıldı. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılara avans olarak ödeneceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında DASK’a gelen ihbarların ilk sırasında yer alan il Hatay oldu. Sonrasında Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman geldi.

DASK’a yapılan ihbarların yüzde 7’sini ağır hasarlılar oluşturdu. Ayrıca en çok başvuru hafif hasarlı konutlardan geldi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.