Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ODD Başkanı: Otomobilde Vergi İndirimi Beklenti Yaratacak

Bakan Nebati’nin netlik kazandırdığı matrah düzenlemesi sektörde heyecan yarattı. ODD Başkanı, otomobil pazarını etkileyecek karara ilişkin değerlendirme yaptı.
ODD Başkanı: Otomobilde Vergi İndirimi Beklenti Yaratacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim için kolları sıvayan AKP kanadının otomobil sektörünü heyecanlandıracak hamlesinin netlik kazanmasının ardından sektör beklentileri gündeme geldi. Otomobil pazarındaki ateşi dindirmek için uzun süredir konuşulan ve en son AKP kaynaklarınca da gündeme getirilen özel tüketim vergisinde (ÖTV) indirim haberi, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından doğrulanmıştı.

Dün Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Nebati, sıfır araç almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesinin yolda olduğu haberini paylaşmıştı.

1 Aralık tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği öğrenilen düzenlemeye ilişkin Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt’tan değerlendirme geldi.

Yapılacak düzenleme sonrası satış etiketlerindeki aşağı yönlü fiyat güncellemesinin yaklaşık yüzde 5 ile yüzde 15 arasında olması bekleniyor.

Yüzde 80’lik vergi diliminde yer alan bir aracın ÖTV oranının yüzde 70’e çekilmesi halinde fiyatında da yüzde 5 ila 6’lık bir indirim planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Vergi yüzdesinin 70’ten yüzde 45’e düşmesi halinde ise yaklaşık yüzde 15 oranında indirim söz konusu olabiliyor.

ODD Başkanı: Pazardaki Satışlar Düşebilir

Yeni düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulunan ODD Başkanı Bozkurt farklı bir konuya dikkat çekti.

Gazete Oksijen’e konuşan Bozkurt, şimdiye kadar alınan düzenleme kararlarının akşam saatlerinde kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatarak, son alınan matrah düzenlemesi kararının günler öncesinden verilmesinin sektörde şaşkınlık yarattığını paylaştı.

Araç almayı düşünenlerin, düzenlemenin uygulamaya alınacağı tarihe göre hareket edeceğine değindi.

Yeni gelişmenin otomobil pazarında sıfır araç satışlarını bıçak gibi kesme ihtimalini gündeme getiren Bozkurt, “Umarız ki uzun zamandır beklenen matrah güncellemesi bir an önce uygulamaya alınır” dedi.

“Araçların Yüzde 70’i Tekrar Yüzde 45-50 Dilimine Çekilmeli”

Matrah güncellemesine ilişkin daha önce de beklentisini paylaşan ODD Başkanı, düzenlemenin çok iyi planlanması gerektiğine dikkat çekmişti.

Önceki dönemde araçların çoğunun yüzde 45 ila 50’lik ÖTV dilimine girdiğini, yeni düzenlemede araçların yüzde 70’inin tekrar yüzde 45-50 dilimine çekilmesi gerektiğini dile getirmişti.

ODD Başkanı, “Normal dilimlere geri dönülmesini sağlayacaksa güncelleme yapılmalı. Matrah güncellendi her şey eski normaline döndü fotoğrafı çıkmasın” şeklinde beklentide bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın