Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ocak Zammı Erken Geldi! Vergi, Ceza ve Harçlar Yine Artıyor

Yeni yılda güncellenmesi beklenen yeniden değerleme oranı bugün değişti. Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi, ceza ve harçlarda uygulanacak zam oranını duyurdu.
Ocak Zammı Erken Geldi! Vergi, Ceza ve Harçlar Yine Artıyor
Son Güncelleme: 

Ocak ayında gelecek olan zammın 3 Kasım Cuma günü açıklanacak Ekim ayı enflasyonuyla belirlenmesi beklenirken bugün yeni bir gelişme yaşandı. Gelir İdaresi Başkanlığı, yeniden değerleme oranının sene bitmeden değiştiğini duyurdu.

Böylece geçen ay motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıl iki kere alınacağı istisnasına yeni istisnalar da eklendi. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, MTV, araç muayene ücreti, gelir vergisi tarife dilimleri, çeşitli harçlar ve idari cezalar için belirlenen ücretler yıl bitmeden yeniden değerlemeye alındı.

Bu yılın üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 34,80 olarak güncellendi.


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından paylaşılan ilgili sirkülerde, “213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına istinaden yıllık olarak hesaplanan ve bakanlığımızca ilan edilen yeniden değerleme oranına, vergi kanunlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı geçici vergi dönemlerinde de ihtiyaç duyulmaktadır” açıklaması yapıldı.

Bu nedenle 2023 yılı üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranının yüzde 34,80 olarak belirlendiği duyuruldu.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu